Build Finance DAO Yok Olmanın Eşiğinde

Build Finance DAO Yok Olmanın Eşiğinde

Build Finance DAO, bugün bir duyuruya göre, son birkaç gün içinde “düşmanca bir yönetişim devralımı” yaşadı ve yaklaşık 470.000 $ fon kaybetti.

Son birkaç gün içinde, bilinmeyen bir kişi, DAO’nun hazinesi ve tokenleri basma yeteneği üzerinde onlara tam kontrol sağlayan bir teklif aracılığıyla oy vermek için büyük miktarda token kullanmayı başardı.

İşler şu anki durumdayken, saldırganın yönetim sözleşmesi, basım anahtarları ve hazine üzerinde tam kontrolü var. Build Finance’in çekirdek ekibinin bir üyesi olan Urbane Grandier, Discord sunucusunda DAO’nun artık temel altyapının herhangi bir parçası üzerinde kontrolü olmadığını söyledi.

Grandier; “Buil Finance DAO hazine varlıklarının tek bir kötü niyetli aktörün eylemleriyle bu büyük ve geri dönüşü olmayan kaybını topluma bildirmek zorunda olduğumuz için derin bir üzüntü duyuyoruz” diye eklediler.

Build Finance DAO Neydi?

Build Finance DAO, yeni projeleri tokenlerle ödüllendirerek teşvik etmeyi amaçlayan, kendi kendini tanımlayan bir “merkezi olmayan girişim kurucu” idi. Fikir, projeleri kendi yerel BUILD tokenleriyle finanse etmekti ve projeler de karşılığında, onlara olan talebi artırmak için BUILD tokenlerini benimseyecekti. Proje 100.000 tokenle başladı ve topluluk yeni projeleri finanse etmek için daha fazla token basabildi.

Proje, belirteç sahiplerinin belirteçlerin basımı ve tahsisi konusunda oy kullandığı merkezi olmayan bir sistem olan bir DAO tarafından sürdürüldü. Bir tweet dizisine göre, belirteç sözleşmesinin kendisinin kontrolüne de oy verebildiler.

Son birkaç ayda, proje birkaç güncelleme sunmuştu. Bir web sitesi yeniden tasarımı ve yeni bir alan adına geçiş üzerinde çalışıyor gibi görünüyordu. Ancak Discord üyeleri tatminsiz görünüyordu.

Bir üye; “Merhaba ekip, bir güncelleme memnuniyetle karşılanacaktır. İletişim eksikliği toplum açısından endişe vericidir. Perde arkasında çok çalıştığınızdan eminim ama düzenli güncellemelerin topluluk tarafından memnuniyetle karşılanacağını ve takdir edileceğini düşünüyorum” diye yazdı.

Ancak buna rağmen, proje oldukça büyük miktarda fonun kontrolündeydi. Ağustos 2021 itibariyle, hazinesi DAI, BUILD ve METRIC dahil olmak üzere altı tokenden oluşuyordu. O zamanki değeri 522.000 dolardı.

Düşmanca devralma

9 Şubat’ta Build Finance DAO moderatörü 0xSHA2, Discord sunucusunda, birisinin, kabul edilirse tek taraflı olarak token basmasına izin verecek bir teklifte bulunduğunu söyleyen bir mesaj yazdı. Moderatör, token sahiplerini teklife karşı oy kullanmaya teşvik etti.

Tweet dizisine göre, bu teklif Suho.eth adlı bir cüzdan tarafından yapıldı. Bu teklif başarısız oldu.

Yine de failin yönetim tokenlerini ayrı bir cüzdana gönderip tekrar denediği görülüyor. Ancak bu teklif, Discord sunucusunun botu tarafından alınmadı (bu, teklifleri algılar ve onları özel bir kanala koyar). Bu teklifin fark edilmediği ortaya çıktı ve 10 Şubat’ta kabul edildi.

Konuya göre fail, Build Finance DAO üzerindeki yeni kontrolünü ve kendisi için 1,1 milyon BUILD tokeni oluşturmak için token basma yeteneklerini kullandı. Bunları iki merkezi olmayan borsada, Balancer ve Uniswap‘ta likidite havuzlarını boşaltmak için kullandılar. Daha sonra, proje hazinesinden 130.000 METRIC token daha aldılar, sattılar ve 1 milyar BUILD tokeni daha bastılar.

Kısacası, ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

O zamandan beri fail, Ethereum blok zincirinde bir karıştırma hizmeti olan Tornado Cash‘e önemli miktarda fon gönderdi. Aktarılan fonların toplamı yaklaşık 160 ETH’ye kadar çıkıyor ve bu da yaklaşık 470.000 Doları işaret ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Animoca Brands ve Brinc, Oyna-Kazan Ekosistemine 30 Milyon Dolara Kadar Yatırım Yapacak

Sonuç olarak:

Devralma ve yangın satışını takiben, Build Finance DAO’nun çekirdek ekibi şimdi hayatta kalmanın bir yolunu arıyor.

Grandier, “Topluluk üyeleriyle bundan ilerlemenin yolu hakkında bir anlaşmazlık içinde bir tartışmayı memnuniyetle karşılarız; ancak BUILD için yalnızca marka bilinirliği, fikri mülkiyet varlıkları ve likit hazinesi olmayan bir gelecek görmek zor” dedi.

Parayı geri almaya çalışmakla ilgili olarak Grandier, ekibin faille temas halinde olduğunu; ancak karşı tarafın diyalog için çok az istekli olduğunu ve hatta tazmin için çok daha az istekli olduğunu söyledi.