Bu Platformda Ukraynalı Kullanıcılar İçin İşlem Ücreti Yok!

Bu Platformda Ukraynalı Kullanıcılar İçin İşlem Ücreti Yok!

Eşler arası ticaret platformu LocalBitcoins, bir dayanışma gösterisi olarak Ukraynalı kullanıcılar için tüm ücretleri kaldırdı. Ülke vatandaşları artık herhangi bir ücret ödemeden bitcoin alabilir ve yerel para birimine çevirebilecek.

LocalBitcoins eşler arası ticaret platformu, ülkenin ve vatandaşlarının Rusya tarafından kuşatılmasına yardım etme katkısının bir parçası olarak Ukraynalı kullanıcılar için tüm ücretleri kaldırdı. Platform, hamleyi 1 Mart’ta Twitter üzerinden duyurdu ve ülkedeki ve yurtdışındaki Ukraynalıların ücretsiz bir Bitcoin cüzdanı alacağını söyledi.

LocalBitcoins, Ukrayna halkına verdiği mesajda “temel değerinin özgürlük olduğunu” söyledi. Sonuç olarak, ücretin kaldırılması, Bitcoin’in Ukrayna cüzdanlarına alınmasını ve Bitcoin’in Ukrayna Grivnası‘na dönüştürülmesini içerecek.

Ukrayna’ya yapılan kripto bağışları 40 milyon doları aştı. Ülke, bağışçıların yardım gönderebileceği bir Bitcoin ve Ethereum cüzdanını resmen yayınladı. Ukrayna NFT‘leri de son birkaç günde popüler hale geldi ve her Ukrayna vatandaşı için 43,2 milyon kadar basıldı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, yaptırımların ardından kripto platformlarının Rus adreslerini engellemesini istedi. Bazıları hemfikir bazıları ise meselenin bu kadar basit olmadığını söylüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japon Finans Devi Nomura Dijital Varlık Birimi Kuruyor

Kripto dünyası Ukraynalılara yardımda bulunuyor

LocalBitcoins, kripto varlıklarından büyük destek gören Ukrayna’nın yardımına koşan son platform. Bununla birlikte, kripto alanı evrensel olarak batılı hükümetler ve onların kararları ile pek de uyumlu değildir. Rusya’daki operasyonlarını sonlandırmadığı için birçok kripto platformuna yüksek sesle eleştiriler geldi.

Hükümetler, Rusya ve yaptırım uygulanan bireylerinin yaptırımların etkilerinden kaçınmak için kripto kullanabileceklerinden endişe duyuyor. Kraken CEO’su Jesse Powell gibi birçok kripto platformu ve yöneticileri, tüm Rus kullanıcılar için hizmetleri durdurmanın doğru olmayacağını söylüyor. Powell, bunun için yasal bir gereklilik olması gerektiğini söyledi.

Bazı platformlar ortada bir yol izlemeyi tercih ediyor. Dünya’nın en büyük borsalarından biri olan Binance, tüm Rus kullanıcılarının değil, yaptırımlı listelerdekilerin hesaplarını donduracağını söyledi.