Bu Olay Can Sıktı: 2 Ünlü Bitcoin Borsasında Kesinti!

Bu Olay Can Sıktı: 2 Ünlü Bitcoin Borsasında Kesinti!

İki tanınan Bitcoin ve altcoin borsası, geçtiğimiz saatlerde süreçlerinde kesinti olduğunu duyurdu. Gate.io ve OKX, çeşitli problemler hasebiyle makul müddetler boyunca kullanıcılara gereğince süratli bir hizmet sağlayamadı. İşte detaylar…

Bitcoin borsası Gate.io, node bakımı nedeniyle yavaşladı

18 Aralık tarihli bir duyuruya nazaran, kripto borsası Gate.io kullanıcıları, üçüncü taraf bir bulut sağlayıcısının node bakımı nedeniyle süreçlerde yavaş para yatırma ve çekme süreçleriyle karşı karşıya kalıyor. Gate.io, süreçlerin hala devam ettiğini söyledi ve kullanıcı fonlarının inançta olduğunu tez etti. Şirket şunları söyledi:

Şu anda, bulut hizmeti sağlayıcılarımızın ağ irtibat durumunu izliyoruz ve ağ ilişkisi geri gelir gelmez para yatırma ve çekme süreçlerini hızlandıracağız.

İşlemlerdeki gecikmenin, birincil altyapı sağlayıcısı Alibaba Cloud’un Hong Kong bilgi merkezindeki bir donanım arızasından kaynaklanan OKX’in kesintisiyle ilgili olup olmadığı açık değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Alibaba’nın Cloud sunucusu 17 Aralık’ta çevrimdışı oldu. Üstelik on beş saatten fazla bir müddet boyunca kurtarılamadı. Bu müddet zarfında kullanıcılar para çekemedi ve yatıramadı.

OKX’teki meseleler kısa sürdü

Alibaba Cloud Hong Kong IDC Zone C sunucusu, çevrim dışı oldu. Yedi saatten fazla bir mühlet boyunca kurtarılamadı. On-chain datalar ayrıyeten, OKX’in bu vakit çizelgesi sırasında hiçbir süreç gerçekleştirmediğini doğruladı. Alibaba Cloud’un web sitesi, Hong Kong (Çin) sunucusunun 2014’ten beri faaliyette olan üç bölgesini barındırdığını gösteriyor. Bulut sağlayıcı, resmi bir duyuruyla onayladı. OKX, hizmet kesintisini duyururken, meseleleri çözmek için Alibaba Cloud ile birlikte çalıştığını açıkladı. “Fonlar inançta. Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz,” diye eklediler.

OKX ticaret hizmetleri birkaç saat sonra tekrar başlarken, Twitter’daki Gate.io kullanıcıları hala süreçlerde sorun yaşıyor. Alibaba’nın Cloud hizmetleri, şirketin birinci Blockchain Node Hizmetini geliştirdiğini açıklamasından birkaç gün sonra kesintiye uğradı. 2023’ün birinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan hizmet, kuruluşların Blockchain uygulamaları oluşturmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Alibaba’ya nazaran, yeni hizmet olarak platform tahlili, işletim ve bakım müddetini azaltarak geliştiricilere yardımcı olacak. Şirket, altyapısının node ana bilgisayarlarının node’ları faal olarak izlemesine ve bir kesinti durumunda otomatik olarak geçiş yapmasına müsaade vereceğini tez etti. Kendi açıklamalarına nazaran Alibaba’nın bu uygulaması, “Uygulamalı izleme yahut sorun azaltma gerektirmediğinden, geliştiriciler eser geliştirmeye konsantre olmakta. Böylelikle eserin piyasaya sürülme sürecini hızlandırmakta özgürdür.”

Alibaba Cloud, Alibaba Group’un dijital teknoloji omurgasıdır. Bilindiği üzere, bu ayın başlarında Avalanche blockchain, Alibaba Cloud’un Hizmet Olarak Node teşebbüsü ile paydaşlık kurdu.

Kaynak: Kripto Koin