Bu Hafta Herkes O 5 Altcoin’in Peşinde: İşte Beklentiler!

Bu Hafta Herkes O 5 Altcoin’in Peşinde: İşte Beklentiler!

Kripto para piyasası, ABD’den gelen müspet enflasyon ve TÜFE bilgilerinin neden olduğu rahatlamanın akabinde tekrar satış baskısı altında. Son düzeltme, boğaların yeni yıl öncesi toparlanma beklentilerini rafa kaldırdı. 19 Aralık’la başlayan yeni hafta, altcoin piyasasından birkaç proje için bağımsız fiyat hareketleri öneriyor.

19 Aralık haftası için izlenecek altcoin projeleri

Toncoin (TON), TON/USDT çiftinin Gate.io’da listelenmesi ve kripto cüzdanı SafePal ile iştirakinin ortaya çıkmasının akabinde kısa soluklu bir ralliyi tamamladı. Telegram tarafından desteklenen Blockchain, olumlu ağ geliştirme ve benimseme haberlerini ralliyle kıymetlendiriyor. Yakın bir tarihte, Telegram kullanıcılarının Toncoin aracılığıyla Blockchain tabanlı kimlikler satın alabileceği haberi ortaya çıkmıştı. Bu bilhassa, kullanıcıların bir SIM kart kullanmadan mesajlaşmasına imkan tanıyor.

Bir öteki gelişmede Telegram, FTX krizinden kısa müddet sonra bir ticaret platformu kurma planını duyurdu. Plan gerçekleşirse, TON bu platformda daha fazla kullanım durumuna hitap edecek. Teknik kısımda, TON fiyatı 19 Aralık haftasında %5 civarında düşüş başlıyor. Bundan kısa mühlet evvel %35’in üzerinde ralliyi tamamlamıştı. Toncoin’in listede olmasının sebebi son vakitlerde ansız haberlerle ortaya çıkan boğa koşuları.

XDC Network (XDC)

On-chain datalar, XDC Network’ün son haftalarda daha fazla kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Benimsenme ve ağ geliştirilmeleriyle ilgili haberler ilgilinin temel nedenleriydi. Örneğin, XDC kısa mühlet evvel STATIS’in EURS stablecoin’ini desteklediğini duyuru. Tıpkı vakitte, Gate.io ve KuCoin’de 12 haftalık bir likidite madenciliği kampanyasına katıldı. Bu haberler yatırımcıların XDC Network’den beklentilerini yükseltiyor.

Teknik kısımda, XDC fiyatı son 24 saat içinde %5’ün üzerinde yükseldi. Lakin, teknik indikatörler bu eğilimin süreksiz ve düşüş eğiliminin hakim olduğunu gösteriyor. İndikatörlerin bir özeti, 1’deki hareketli ortalamalara misal halde 9’da nötrdür.

OKB coin (OKB)

Listenin borsa tokenlerinden biri olan OKB, OKX etrafındaki gelişmelerden yararlanıyor üzere görünüyor. Borsa yakın bir vakitte Floki’yi (FLOKI) listelediğini duyurdu. Ayrıyeten, Elon Musk kısa mühlet evvel OKX’in resmi Twitter hesabını takip etmeye başladı. Gelişmenin detaylarını Kriptokoin.com‘un bu yazısında aktarmıştık.

Teknik kısımda, OKB yükseliş anı teknik tahlile kadar uzanıyor. Günlük indikatörler, 14’teki hareketli ortalamalara benzeri halde, ‘güçlü alım’ hissiyatı 17’de duruyor.

Ripple (XRP)

Ripple’ın token’ı, SEC ile devam eden davaya karşın trendlerde kalmayı başardı. Bilhassa, son vakitlerde yılın en düşük düzeylerin besbelli oranlarda toparlanma fırsatı buldu. Bu çıkarların bir kısmı dava sürecinden gelen olumlu habere dayanıyor. Şu anda, her iki taraf da son sunumlarını yaptı. Önümüzdeki yıl davanın karara bağlanması bekleniyor.

Şu anda, davanın sonucu, altcoin fiyatını destekleyen en kıymetli katalizörlerden biri. Hukuk uzmanları hangi davarın kazanacağı konusunda şimdi ortak bir kanıya sahip değiller. Bilhassa Cardano kurucusu Charles Hoskinson, XRP davası hakkında artık konuşmayacağını belirtti.

Teknik kısımda, XRP fiyatı son kazanımlarını koruyamadıktan sonra genel piyasa düzeltmesinden etkilendi. Boğalar bilhassa 0,50 dolar dayanak düzeyini geri almayı hedefliyordu. Analistler, boğalar 0,40 dolara ulaşırsa, XRP fiyatının 0,50 dolara keskin bir hareket yapacağını öngörüyor. Lakin, 0,39 doların daima olarak kaybedilmesi ayıları alanda tutmaya devam ediyor.

Bitcoin (BTC)

Son olarak BTC, olumlu enflasyon datalarıyla geçen hafta kısa müddetliğine yükselişe geçti. Bu ivmeyle son beş haftanın en yüksek düzeyine ulaştı. Bununla birlikte, ayılar şu anda boğalar üzerinde üstünlük kurmaya devam ediyor. Kripto analisti Michaël van de Poppe, Bitcoin’in makroekonomik gelişmelerin akabinde sahne rallilerle aldatıcı olabileceğine dikkat çekiyor. Bunun evvel BTC, Fed faizleri 50 baz puan yükselttikten sonra bir ölçü toparlandı. Ancak, FTX ve daha sonra Binance etrafında yaşanan olayların akabinde tekrar düşüşe geçti.

Teknik kısımda, Bitcoin fiyatı 17,000 doların altında baskılanmaya devam ediyor. Başka yerlerde, teknik tahliller düşüş eğilimini sürdürüyor, TradingView’deki günlük indikatörlerin bir özeti 15’te ‘satış’ hissiyatı ile devam ederken, hareketli ortalamalar 13’te ‘güçlü bir satış’ için. Osilatörler 9’da ‘nötr’ kalıyor.

Özetle, 19 Aralık ile başlayan hafta, artan belirsizliklerle ve spekülasyonlarla geçecek üzere görünüyor. Makroekonomik dataların güçsüzlüğü nedeniyle yatırımcılar, Binance haberler üzere öteki gelişmeleri izliyor. Şu anda Binance, rezervlerine ait bir ABD davasıyla karşı karşıya.

Kaynak: Kripto Koin