Bu Altcoinler Açığa Satılıyor: Fiyatları Çakıldı!

Bu Altcoinler Açığa Satılıyor: Fiyatları Çakıldı!

Geçtiğimiz hafta boyunca kimi altcoinler yatırımcılardan geçerli not alamadı. Bilhassa iki altcoin, yatırımcıların açığa satış konumunda (short pozisyon) yer aldı. Yani traderlar, iki altcoin için düşüş beklediğini ortaya koydu. İşte detaylar…

Hafta sonu bu altcoinler darbe aldı

Açığa satış yapan satıcılar, hafta sonu boyunca depolama protokolleri Filecoin (FIL) ve Storj (STORJ) konusunda acımasızdı. FIL’e rekor açığa satış konumları açıldı. FIL, son beş günde yüzde 28 düştü. Öbür yandan STORJ yüzde 20 düştü. Her ikisi de, birebir vakit diliminde kabaca yüzde 10 düşen Ethereum’a (ETH) karşı düşük performans gösterdi. CoinGlass’tan gelen datalar, FIL ve STORJ için uzun durumlardaki tasfiyelerin geçen hafta sona erdiği üzere kaydedildiğini gösteriyor.

CoinGlass’a nazaran 16 Aralık’ta yaklaşık 5,7 milyon dolarlık uzun FIL durumu tasfiye oldu. Başka yandan, STORJ’deki 365.000 dolarlık uzun durum da tasfiye edildi. Benzeri bir protokol olan Internet Computer (ICP) da tasfiye olmuş 500.000 dolarlık uzun konuma sahipti. CoinAlyze’den alınan Açık Konum dataları, son 24 saatte yüzde 11’lik bir artışla yaklaşık 52 milyon dolara ulaşan açık konuma işaret ediyor. Bu da, en kötüsünün şimdi gelmediğini gösteriyor. Devam eden negatif fonlama oranları, bu paranın açığa çıktığını gösteriyor.

Açığa satış tam olarak nedir?

Açığa satış yahut açığa satış konumlarını yatırım tartışmalarını dinlerken duymuş olabilirsiniz. Fakat ne manaya geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Açığa satış konumu almak, esasen bir şeye yatırım yapmanın tam zıddıdır. Yatırım yaptığınızda, pay fiyatlarının (bu durumda kripto fiyatlarının) artacağına bahse girersiniz. Yani bu da size olumlu servet artışı sağlar. Açığa satış konumu aldığınızda, bir şirketin pay senedi fiyatının düşeceğine bahse girersiniz.

Filecoin’in yararı, insanları düşündürüyor

Traderlar, çok büyük ve büyüyen bir depolama kapasitesine sahip olan fakat bunu kullanmak için besbelli bir kullanım durumu olmayan depolama protokollerinin yararını sorguluyor olabilir. Filecoin, 15.34 Exbibyte yahut 17.6 milyon Terabyte kapasiteye sahip olduğunu söylüyor. Lakin birincil istemcilerinden biri olarak OpenSea NFT’lerin depolanmasını listeliyor. Bu da, depolama ağının ne kadarının hakikaten kullanıldığına dair soruları gündeme getiriyor.

Ancak depolama muhtaçlığı NFT’lerin yahut öteki protokollerin yine sıçrama yaşadığı bir vakitte işe yarayabilir. Sırf, o vaktin ne vakit geleceğini bilemiyoruz.  OpenSea’de aylık hacim, yılın başındaki yaklaşık 4,8 milyar dolardan 159 milyon dolara düştü. Yani yaklaşık yüzde 97’lik bir düşüş vardı. Filecoin ise yükseliş gördüğü periyotlardaki 236 dolardan bugün 3 dolara düşüş yaşadı. Bu da, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, genel piyasadaki gerilemenin neredeyse bir yansıması.

Kaynak: Kripto Koin