Bitcoin Haberleri

Bu 5 Gelişme, Bitcoin Fiyatını 10 Bin Dolara İtiyor!

Lider kripto para Bitcoin, Kasım 2021’deki ATH’si olan 69 bin dolar düzeyinden yüzde 75 düştü. Kripto para piyasası ise birçok faktör sonucunda önemli düşüşler yaşadı. Kriptokoin.com olarak, uzmanların Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler ile ilgili açıklamalarını sizlere aktarıyoruz.

Bitcoin ve başka kripto para üniteleri neden çöküyor?

Kripto para analistlerin vurgulamak için çok sayıda nedeni bulunmaktadır. Bitcoin’in fiyatı, 2021’in Kasım ayına geldiğimiz de ATH’si olan 69 bin dolara kadar çıktı. O vakitten bu yana, fiyat toplam yüzde 75 oranında düştü ve 16.532 dolardan süreç görüyor. Her piyasada olduğu üzere, Bitcoin de boğa ve ayı döngülerinde hareket etmektedir. Kasım 2021’e kadar geçen son iki yıl, kripto paralar için en kapsamlı boğa koşusuydu.

Ancak daha sonra, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para üniteleri aşağı istikametli hareketine başladı. Yaşanan tesirleri görebilmek ismine analistler BTC’nin haftalık tablosuna bakıyor. Bununla birlikte, birçok analist Bitcoin fiyatının toparlanmaya başlamadan evvel muhtemelen 10 bin dolara gerilemesini bekliyor.

Bitcoin ve altcoin’lerin düşüşündeki birinci neden global makroekonomi, enflasyon ve savaş

İlk olarak kripto para çöküşünün gerisindeki nedenlerden biri, bilhassa enflasyon ve savaş. Akabinde ise daha geniş makroekonomi ile ilgili yaşanmaktadır. COVID-19 salgınının akabinde başlayan ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik problemler, merkez bankalarının ekonomiyi canlandırması için para basmaya başlamasına neden oldu. Ek teşvik tedbirlerinin bir sonucunda ise, son iki yıl içerisinde enflasyon yükseliş yaşadı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na nazaran, Enflasyon 2021’den bu yana artmaktadır. Ayrıyeten 2022 yılının başlarında yüzde 9’un üzerine çıktığı görüldü.

Aslında enflasyon oranı bu vakit diliminde 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmış oldu. Sonuç olarak, fiyatlar yükseldi. Konut, hizmet, alışveriş ve cümbüş dahil her dalda kıymetli bir maliyet artışı görülmektedir.

Analistlere nazaran merkez bankaları fiyatları denetim altında tutmaya çalışmalıdır. Sonrasında ise iktisadın çok süratli büyümesini durdurmak için sıkı para siyaseti uygulamalıdır. Lakin, yükselen enflasyonla gayret etmek için artan faiz oranları kullanılmaktadır. Ayrıyeten, borçlanma maliyeti çok daha kıymetlidir. Bu yüzden sermaye piyasalarında daha az likidite bulunmaktadır.

ABD Federal Rezerv, Mart 2022 tarihinden bu yana faiz oranlarını artırmaktadır. Analistlere nazaran bu, enflasyonu dizginlemek için uygulandı. Sonucunda faiz oranları 1980 devrinden bu yana en agresif oranda artmış oldu. ABD Merkez Bankası, Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan (BPS) artırdı. Akabinde, Mayıs ayındaki toplantıda 50 BPS daha artırdılar. Haziran ayında ise kıymetli bir artışlar 75 BPS’de gerçekleşti ve Bitcoin’le birlikte altcoin’ler süratle düştü.

Haziran ayından bu yana Fed, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında 75 BPS artırdı. Sonuç olarak, ABD’deki mevcut faiz oranı şu anda yüzde 4’te bulunmaktadır. Bu ortada faiz oranının çok daha yüksek olması beklenmektedir. Bunun dışında Rusya, 2022’nin Şubat ayından bu yana Ukrayna’ya savaş açmış durumda. Kripto para analistleri, yatırımcılara belirsizlikler ortadan kalkana kadar dikkatli olmalarını hatırlatmkatadır.

Terra LUNA’nın çöküşü

İlk faiz artışının akabinde, kripto para piyasalarındaki birinci 20 projelerinden biri çöktü. Sonucunda ise kesimdeki aşağı taraflı baskıyı artırdı. Analistlere nazaran, Bitcoin’in 10 bin dolara hakikat ilerlemesindeki birinci nedenlerden biri.

Analistler, BTC için potansiyel 10 bin dolar fiyat beklentisini Terra LUNA çöküşü sırasında geldi. 7 Mayıs 2022’de Terra ekosisteminin stabilcoin’i TerraUSD (UST) 1 dolar sabitini kaybetti. Akabinde kripto para piyasası düşüşe geçti. UST fiyatı 9 Mayıs tarihinde 35 sente düştü. Devam eden haftalarda ise düşmeye devam etti. Terra’nın altcoin’i LUNA ise, 12 Mayıs’a kadar 80 dolardan 10 sentin altına kadar geriledi.

Bitcoin 40 bin doladan 26 bin dolara kadar geriledi. Bu, 2022 için güçlü dayanak yapısının birinci bozulması oldu. Global makroekonomik krizin tesiriyle dalgalanmalar arttı. Bunun yanı sıra, Three Arrows Capital üzere önde gelen kripto para hedge fonları da Terra krizinin akabinde yok oldu.

FTX’teki likidite krizi sonucunda iflas geldi ve Bitcoin

Luna çöküşü, 2022’deki tek sorun olarak kalmadı, akabinde birçok şirket iflas etti. Lakin yakın vakitte yaşanan FTX krizi daha büyük meseleleri beraberinde getirdi ve yatırımcı inancını zedeledi. 11 Kasım 2022’de FTX.US, Kısım 11 iflas müracaatında bulundu. İşleri daha da kötüleştiren, borsa, cüzdanlarından 600 milyon doların çekildiğini gören bir hack yaşadı.

Bitcoin borsasının, likidite eksikliği ve yanlış yönetilen fonlardan kaynaklı çöktüğü belirtilmektedir. Binance CEO’su Changpeng Zhao, paylaştığı bir tweette, FTX’in likidite krizine ait tüm FTT token’larını satmak üzereydi.

Para çekmek için süratle borsaya koşan tüm FTX kullanıcıları ise panik yaşadı. Sonuç olarak, FTX’teki likidite krizi berbatlaştı ve sonunda iflas yaşandı. FTX krizinin akabinde Bitcoin fiyatı 21.300 dolardan 15.500 dolara kadar düştü. Böylece BTC’de yüzde 25’lik bir fiyat düşüşüne daha neden oldu. Bu fiyat düşüşü, BTC’nin 200 haftalık hareketli ortalama düzeyini aşmasına neden oldu.

BTC 200 Haftalık Hareketli Ortalamada kritik dayanağı kaybetmek

200 Haftalık Hareketli Ortalama düzeyi, kesimdeki birden fazla analist için bir teknik takviye noktası oldu. Bitcoin, tarihinde 200 MA fiyatı dört başka durumda karşıladı. Sonucunda ise her seferinde bu düzeyden geri döndü. Lakin FTX krizinin akabinde, piyasa birinci defa kritik takviye düzeyinin altına geriledi.

200 Haftalık Hareketli Ortalamanın kaybı, şu anda bir sonraki kritik dayanak düzeyinin 10 bin dolar olduğu manasına gelmektedir.

Bitcoin kaygı ve açgözlülük endeksi

Son olarak ise, endişe ve açgözlülük endeksi Bitcoin fiyatının toparlanmadan evvel neden 10 bin dolara gideceğini gösteren nedenlerden biridir. Analistlere nazaran, yatırımcılar Bitcoin’in gelecekteki fiyatı konusunda optimist ise o vakit hassaslık yükselir. Daha sonra ise satın almaya devam ederler.

Ancak öteki yandan, şayet yatırımcılar Bitcoin fiyatı konusunda panik halinde ise o vakit hassaslık düşük olacaktır. Sonuç olarak ise beraberinde satış hareketliliği başlayacaktır.

Kripto endişe ve açgözlülük endeksi, hassaslığı tahlil etmek için kullanılmaktadır. Şu anda tarihin en düşük düzeylerinden birinde bulunuyor. Çok endişenin bir sonucu olarak, piyasa muhtemelen bir sonraki büyük ruhsal düzeye, yani 10 bin dolara ulaşana kadar düşüşe devam etmesi olası.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu