Altcoin Haberleri

Bu 2 Metaverse Coin’in Rallisi Yakında Sona Erebilir! 3 Nedeni

Apple’ın söylentilere nazaran VR kulaklık lansmanı, metaverse coin projelerinde keskin bir ralliyi körüklüyor üzere göründü. Fakat Nivesh Rustgi’ye nazaran, bilgiler ivmenin sürdürülemez olduğunu gösteriyor.

MANA ve SAND çift haneli artışlar gördü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2021’de başlayan metaverse aldatmacası, uzaydaki en yeterli projeler olan Decentraland ve The Sandbox piyasa kapitalizasyonlarının %95’ini kaybettiği için 2022’nin sonunda neredeyse büsbütün sona erdi. Düşüşün en bariz nedeni, kullanıcı artışındaki eksiklikti. Yeniden de, metaverse anlatısı ölmekten çok uzak ve gelecekte büyüyecek. Bildirildiğine nazaran, Apple sanal gerçeklik donanımını 2023 baharında piyasaya sürecek. Duyuru, Decentraland’ın MANA’sı ve The Sandbox’ın SAND’ı için çift haneli bir fiyat artışına neden olan olumlu bir katalizör oldu.

Pozitif alım hacminin pompayı desteklediğine dair deliller olsa da, metaverse platformlarının zayıf temelleri ve çok ısınmış piyasa göstergeleri, fiyat pompasının süratle bilakis dönme riski taşıdığını gösteriyor.

Apple ‘pump and dump’ı!

Facebook’un (Meta) metaverse baskını, metaverse coin projeleri için en değerli katalizörlerden biriydi. Decentraland ve The Sandbox’ın büyüme fikri, merkezi olmayan bir meteverse’ün Meta’nın merkezi versiyonundan daha fazla gelişeceği. Lakin, teknoloji şimdi kitleler ortasında tanınan hale gelmedi. 2022’de Steam oyuncuları ortasında VR kullanıcılarının yüzdesi %2’nin altındaydı ve kullanım son iki yılda şimdi artmadı. Bu, teknolojinin benimsenmesi için cüret kırıcı. Zira onu birinci benimseyen oyun dalı oldu.

Teknoloji, VR başlıklarının uzun saatler boyunca uygun olmadığı temel bir sıkıntıdan muzdarip. Araştırmalar, uzun vadeli kulaklık kullanımının zihinsel sıhhat meselelerine neden olabileceğini gösterdi. Apple’ın son VR haberleri, metaverse coin projeleri bir artışa neden oldu. Lakin bu, bu projelerin başarısı manasına gelmiyor. Meta’nın sahibi olduğu Samsung ve Oculus’un halihazırda piyasada aygıtları var ve bu da Apple’ın yeni aygıtlarının VR’nin benimsenmesi üzerindeki potansiyel tesiri hakkındaki soruyu gündeme getiriyor.

Bunlar daima bir metaverse coin rallisinin gerçekliğini engelliyor

Muhtemelen, metaverse coşkusu tıpkı yılın son çeyreğinde Facebook’un Meta olarak tekrar markalaşmasıyla tepeye ulaştı. Bununla birlikte, en tanınan iki metaverse platformunun, The Sandbox ve Decentraland’ın kullanım istatistikleri, fiyat artışı boyunca etkileyici olmadı. 5.000’den az eşsiz etkin cüzdan (UAW), her iki platformda da tepede akıllı mukavelelerle etkileşime giriyordu.

Merkezi olmayan bir uygulamanın akıllı mukaveleleriyle etkileşime giren Sandbox eşsiz cüzdan adresleri / Kaynak: DappRadar
Merkezi olmayan bir uygulamanın akıllı kontratlarıyla etkileşime giren Decentraland eşsiz cüzdan adresleri / Kaynak: DappRadar

O vakitten beri, dehşetli temelleri yansıtan, günde 1.000’den az UAW ile kullanım daha da azaldı. Ayrıyeten, token fiyatları yükselirken, The Sandbox toprakları için Non-Fungible Token (NFT) satışları, 2022’nin son çeyreğinden bu yana benzeri fiyatlar ve hacimle gelişmedi. Bu, platform genelinde faaliyetin olaysız olduğunu bir sefer daha teyit ediyor.

Metaverse coin projeleri için riskler devam ediyor

Decentraland, geçen hafta iflas müracaatında bulunan Genesis’in alacaklılar listesinde de yer alıyor. Mahkeme belgelerine nazaran feshedilmiş borç verme firmasının Decentraland’a 55 milyon dolar borcu var. Lakin Decentraland’s Discord’a nazaran Genesis’in sadece 7,8 milyon dolar borcu var. Bir topluluk sözcüsü, “Hazine sağlıklı durumda ve kredi ölçüsü Vakfın hazinesinin kıymetli bir kısmını temsil etmiyor” diye ekledi.

Genesis konusu uzun vakittir biliniyor. Bu nedenle, kuruluşun sorunu şimdiye kadar çözmüş olması mümkün. Bununla birlikte, başlangıçta küçük olan ekosistem büyümesinin suratını muhtemelen etkileyecek. Öte yandan, SAND tokeni, 2024’ün üçüncü çeyreğinin sonuna kadar aylık kilit açma nedeniyle seyrelme riskinden muzdarip. Piyasa şartları iyileşmezse, birtakım yatırımcılar tokenlerini satma eğiliminde olabilir.

Eksikliklerine karşın, teknolojinin geleceğin bir modülü olma mümkünlüğü olduğu sürece, pazar daima olarak uzayda birinci hareket edenleri takdir edecektir. Sorun şu ki, uzun vadeli vizyonlar kısa ve orta vadeli rallileri sürdüremeyebilir.

Teknik bilgiler ne gösteriyor?

Düşük volatilite günlerinin akabinde yaşanan ani artış, İzafî Güç Endeksi (RSI) metriğinin çok ısınmış bilgileri göstermesine neden oldu. Fiyat, FTX çöküşünün kırılma bölgesinden dirençle süreç gördüğü için durum daha kuvvetli hale geldi. Nansen bilgileri, MANA ve SAND için borsa girişlerinin sırasıyla 8,4 milyon dolar ve 12,6 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Bu, daha fazla yatırımcının müspet bir kırılmaya girmek için satın almaktansa satmak için harekete geçtiğinin bir işareti.

Bununla birlikte, MANA’daki son artış, alıcılar için cüret verici olan analitik firması Santiment’in bilgileri tarafından bildirildiği üzere, sağlıklı hacim tarafından desteklendi. Lakin MANA, üst taraflı hareketin devam etmesi için 0,735 dolarlık direnci ve dayanak alanını aşmalı.

MANA günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

SAND için emsal bir ticaret heyetimi, token için direncin yaklaşık 0,93 dolar olduğunu görüyor. Alıcılar metaverse coin için bu seviyeyi fethederse, rallinin devam etmesini bekleyebiliriz. Fakat, temel göstergeler ve kısa vadeli riskler göz önünde bulundurulduğunda, fiyatın direncin üzerine çıkması pek mümkün görünmüyor.

SAND günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu