HaberlerKripto Para Haberleri

BtcTurk 500.000 Kullanıcının Verilerinin İhlal Edildiğini Kabul Etti

Suçlular, internet forumlarında kullanıcıların adlarını, kimlik numaralarını, e-postalarını ve adreslerini satmaya çalıştı.

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan BtcTurk, 2018 ortasından itibaren 500.000‘den fazla kullanıcının hassas bilgilerini sızdıran bir veri ihlali hakkında öne çıktı.

Yapılan resmi açıklamalara göre çalınan verilerin içerisinde kullanıcılarının isimleri, vatandaş kimlik numaraları, e-postalar, adresler, doğum tarihleri ​​ve cep telefonu numaraları yer alıyor.

Ele geçirilen veri seti ilk olarak çevrimiçi bir forumda satılmaya çalışıldı. Satıcı, elindeki bilgilerin kripto para kullanıcılarının öz çekimlerini de içerdiğini iddia etti.

Ele geçirilen verilerde kendi kişisel bilgileriyle karşılaşan kullanıcılar kanıtlarını paylaşmak için Twitter platformuna akın etti. O esnada BtcTurk iddiaları yalanlamış ve herhangi bir veri ihlali tespit edilmediğini vurgulamıştı.

BtcTurk Sızdırılan Kullanıcı Verilerini Kabul Etti

Şirket , pazartesi günü sızdırılan kullanıcı verilerini kabul ederek, veri setinin Temmuz 2018’den önce borsaya kayıtlı 516.954 kullanıcının hassas bilgilerini içerdiğini belirtti.

BtcTurk Twitter Açıklama
BtcTurk Twitter Açıklama

Borsa, kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu söyledi. Resmi açıklamadan kısa bir süre önce de, sızdırılan verileri satan forum başlığı kaldırıldı. Şirket tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde oldu:

“Sızan veri örneği, kanun kapsamında ortaklarımızdan biriyle paylaşılmak üzere olan ve Temmuz 2018’de veritabanımızdan çıkarılan ham verilerle ilgilidir.”

BtcTurk güvenlik ekibi, sızıntıya depolama ortamındaki bir güvenlik ihlalinin neden olduğu sonucuna vardı. Sızan veri setinin bir parçası olan kullanıcı şifreleri PBKDF2 algoritması ile geri döndürülemez bir şekilde maskeleniyor, bu da şifreleri geri getirme girişimlerini mevcut teknoloji ile imkansız kılıyor.

Yapılan duyuru, kullanıcılara nitelikli bilgilerinin güvende olduğuna dair güvence verdi. Borsa, veri sızıntısının potansiyel kurbanlarına ulaştığını da belirtti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu