BTC’nin Her Adımını Bilen Analist: O Altcoin, ETH’yi Geçecek!

BTC’nin Her Adımını Bilen Analist: O Altcoin, ETH’yi Geçecek!

Genellikle Bitcoin yorumlarıyla kripto alanında tanınan usta kripto traderı Peter Brandt, Solana ve Ethereum hakkındaki son açıklamalarıyla bilhassa altcoin dünyasında bir ateş fırtınası başlattı. X platformunda paylaşılan içgörüleri, yatırımcıların piyasadaki potansiyel bir güç değişimini dikkatle izlemesiyle dikkat çekti. İşte detaylar…

Peter Brandt, altcoin SOL’un ETH’yi geçeceğini sav etti

Brandt’ın cesaretli tezleri, Ethereum’un uzun müddettir devam eden hakimiyetine direkt meydan okuyor ve kripto yatırımlarının daima gelişen ortamına ışık tutuyor. Yakın tarihli bir X gönderisinde Brandt, SOL/ETH grafiğinde kritik bir direnç düzeyi tespit etti. Bu, Solana’nın geleceği için bir “başarı yahut yıkılma” anına işaret ediyor. Brandt’a nazaran Solana bu direnci aşabilirse kıymeti Ethereum’a nazaran iki katına çıkma potansiyeline sahip.

Ancak Brandt’ın Ethereum hakkındaki tavrı biraz karışık üzere görünüyor. Ethereum hakkında kuşku taktiğini kullandığını kabul ediyor. Hatta bu yaklaşıma olan düşkünlüğünü de itiraf ediyor. Lakin anlatısının önerdiğinden daha az düşüş eğilimi potansiyeline sahip bir görünümün ipuçlarını veriyor. Bu, Brandt’ın dünyanın en büyük ikinci kripto para ünitesini amaç aldığı birinci sefer değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere daha birkaç gün evvel Ethereum’u “çöp para” olarak tanımlamıştı. Ayrıyeten Bitcoin’in tahtının yalnızca bir taklitçisi olarak etiketlemişti.

Sorun gas fiyatları mi?

Altcoin Ethereum’un bir bedel deposu olarak sınırlamalarını ve operasyonel mahzurlarını, bilhassa de layer2 ölçeklendirme tahlilleri ve makus şöhretli gas fiyatlarıyla ilgili olarak eleştirdi. Farklı bir biçimde Brandt, şayet grafikler ilgi alımlı bir fırsat sunuyorsa Ethereum’un piyasa hareketlerinden yararlanmaya istekli olduğunu da kabul etti.

Kripto piyasası, Brandt’ın Solana’nın Ethereum’u tahttan indirme potansiyeline ait varsayımlarını dikkatle izliyor. İnanılmaz yüksek süreç suratları ve düşük fiyatlarıyla övülen Solana, ölçeklenebilirlik sıkıntılarıyla boğuşmaya devam eden Ethereum’a karşı ilgi cazip bir alternatif olarak ortaya çıktı. Solana, Brandt’ın belirlediği direnç düzeyini aşmayı başarabilirse, bu, kripto para ünitesi değerlemelerinde sismik bir değişimin sinyalini verebilir ve Solana’yı, Ethereum’un saltanatına önemli bir rakip olarak konumlandırabilir.

Solana ve Ethereum fiyatında son durum

Öte yandan Brandt’ın Ethereum’a yönelik tenkitleri, Ethereum’un ölçeklenebilirliği, süreç maliyetleri ve uzun vadeli bir kıymet deposu olarak uygunluğu konusunda kripto topluluğu içindeki mevcut telaşları artırıyor. Ethereum’un Layer 2 tahlilleri ve gas fiyatlarıyla devam eden çabası, kimi yatırımcıları Solana üzere daha yeşil coinleri keşfetmeye itti. Bununla birlikte, ABD Bitcoin ETF’sinin merakla beklenen lansmanı, başka faktörlerle birleştiğinde, yatırımcıların Ethereum’a olan itimadını bir dereceye kadar artırdı.

Ek olarak, SEC’in Ethereum’un menkul değer olarak sınıflandırılmasına ait devam eden soruşturması piyasada daha fazla tartışmaya yol açtı. Bu yazının yazıldığı sırada Solana’nın fiyatı %1,38’lik mütevazı bir artışla 177,58 dolara ulaştı. Bilhassa ticaret hacmi %94,40 üzere şaşırtan bir artışla 8,54 milyar dolara yükseldi. Buna karşılık Ethereum %1,87 ile biraz daha büyük bir fiyat artışı yaşayarak 3.339,40 dolara ulaştı. Lakin günlük süreç hacmi yaklaşık %11 düşüşle 13,39 milyar dolara geriledi.

Kaynak: Kripto Koin