Brezilya’daki Yasa Tasarısı Kripto Para Birimi Düzenlemelerine Karar Verecek

Brezilya’daki Yasa Tasarısı Kripto Para Birimi Düzenlemelerine Karar Verecek

Haziran ayında Brezilya Ulusal Kongresi’nde tanıtılan bir yasa projesi, yürütmenin kripto para işlemlerini düzenlemeye başlaması için sabit bir süre belirliyor.

Eğer bu yasa tasarısı onaylanırsa, kripto para birimine dayalı işlemler için vergi ödemesi belirlenecek. Proje, Temsilciler Meclisi tarafından inceleniyor.

Brezilya Temsilciler Meclisi’ne Haziran ayında sunulan 2140/21 sayılı yasa tasarısı teklifi, hükümetin yürütme organı için kripto para birimi işlemlerinin düzenlenmesi adına sabit bir süre belirliyor.

Onaylanırsa, kripto para birimi işlemlerini etkili bir şekilde düzenlemek için gerekli tüm yapıları tasarlamak adına 180 günlük bir zaman sınırı verecek. Proje, milletvekili Alexandre Frota tarafından sunuldu .

Frota, kripto para birimleri için net bir düzenlemenin olmamasının yatırımcıları ve geleneksel finans sistemini riske attığını, çünkü kriptonun denetimsiz olarak ülke dışına para çekmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Frota yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Özel ve kamu bankalarında, zaten büyük ölçüde gerçekleşmiş olan yüksek bireysel kâr vaatleriyle nüfusun aldatılmaması için sıkı bir düzenleme ve denetime sahip olmak gerekiyor.

Brezilya, son birkaç yılda kriptoyla ilgili dolandırıcılıklarla bağlantılı suçlarıyla tanınan bir ülke oldu. Devlet, bu planları durdurma konusunda hızlı davrandı ve son birkaç ay içinde kripto para birimiyle ilgili yasadışı faaliyetlerden sorumlu olanları kapatmak ve tutuklamak için çeşitli operasyonlar düzenledi .