Brezilya’da Kripto Yasa Tasarısı Senato Oylamasına Sunulacak

Brezilya’da Kripto Yasa Tasarısı Senato Oylamasına Sunulacak

Brezilya Senatosu, ülkeyi kripto para birimini düzenlemek için Latin Amerika‘nın en büyüğü yapacak bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.

Kripto yasa tasarısı 22 Şubat’ta Senato’nun Ekonomik İşler Komitesi tarafından oybirliğiyle onaylandı ve potansiyel olarak Senato düzeyinde oylanma şansını artırdı. Hem Senato hem de alt meclis tarafından onaylandıktan sonra yasa, imzalanmak üzere Başkan Jair Bolsonaro‘ya gönderilecek.

Mevzuat, “sanal varlık hizmetlerinin sağlanması için kılavuzlar” sunduğunu belirtiyor. Brezilyalı Senatör Irajá Abreu 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, tasarının kripto ile işlenen çeşitli mali suçları önleyeceğini umduğunu söyledi.

“Projenin amacı, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer birçok suç gibi yasa dışı uygulamaları engellemek veya kısıtlamaktır. Bu pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan meşru, yasal bir pazar var; ama istisnalar da var.”

Tasarıyı ilk olarak 2019’da öneren Senatör Abreu, 22 Şubat’ta Bloomberg’e şunları söyledi:

“Bu düzenleme onaylandıktan sonra, trend (kripto) süpermarkette, ticarette, araba galerisinde giderek daha fazla benimsenecek.”

Neredeyse üç yıldır üzerinde çalışılan tasarı, sanal varlığı (VA), bir komisyoncuyu veya borsayı neyin oluşturduğunu ve Federal hükümetin bu konuda hangi kollarının yargı yetkisine sahip olacağının çeşitli yönlerini tanımlıyor.

Brezilya kripto yasa tasarısı Senato tarafından oylanacak.

Brezilya kripto yasa tasarısı Senato tarafından oylanacak.

Tasarı, sanal varlığı “elektronik yollarla alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödeme yapmak veya yatırım amacıyla kullanılabilen değerin dijital temsili” olarak tanımlıyor.

Tasarıya göre, bir kripto komisyoncusu veya borsası, “finansal hizmetlere ve hükümlere katılmaya” izin veren ve VA ile fiat para birimi, VA ve diğer VA, VA transferi ve VA’nın velayeti arasında alışverişi gerçekleştiren bir tüzel kişiliktir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD’li Tora, Londra Menkul Kıymetler Borsası Tarafından Satın Alındı

Tasarı geçerse, Brezilya’yı Latin Amerika’da kripto para birimini düzenleyen en büyük ülke yapacak. Muhtemelen bu tür düzenlemelere sahip en tanınmış LATAM ulusu, Başkan Nayib Bukele‘nin ülkeyi Bitcoin (BTC) kullanarak ABD dolarına bağımlı hale getirme emellerini dile getirdiği El Salvador‘dur.

Kriptoyu benimsemenin beklenmedik faydaları olabilir. El Salvador’da turizm sektörü, BTC’nin yasal ihaleye çıktığı geçen Eylül ayından bu yana %30’luk bir artış gördü.