HaberlerKripto Para Haberleri

Brezilya Polisi Kripto Para Dolandırıcılığı Baskınında 591 Bitcoin Ele Geçirdi

Brezilya Polisi, şüpheli bir dolandırıcılık planını çökerterek 150 milyon Brezilya reali (yaklaşık 28,6 milyon dolar) tutarında 591 Bitcoin’e el koydu.

Bir CNN raporuna göre, federal polis “Kryptos Operasyonu”nun bir parçası olarak sözde bir piramit sistemin devam eden soruşturmasında suçla bağlantılı 5 kişiyi tutukladı.

Ayrıca 21 lüks araca ek olarak yaklaşık 3,63 milyon dolar nakit ele geçirdi. Bunun yanında çok sayıda lüks saat ve mücevher olduğu bildirildi.

Tutuklananlar arasında Rio de Janeiro’nun Cabo Frio belediyesinde bir bitcoin danışmanı olan Glaidson Acácio da vardı.

Acácio’nun, %15‘lik bir yatırım getirisi vaat eden ve milyarları aklamak için paravan olarak kullanılan planın elebaşı olduğundan şüpheleniliyor.

Zanlının yakın zamanda mahkemeye çıkarılması planlanıyor. Ancak avukatı, tutuklamadan haberdar olmalarına rağmen davanın tüm ayrıntılarına erişemediklerini belirtti.

Bu arada polis, kurtarılan kripto para birimlerini mahkemeye sunmak için tasfiye etmeyi planlıyor. Bu, ülkenin yasa dışı kripto para birimlerini ilk yakalayışı değil.

Temmuz ayında ülke polisi, 7000‘den fazla yatırımcının parasını kaybettiği iddia edilen 150 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığını da bastırdı.

Bitcoin Banco Group başkanı Cláudio Oliveira, polis teşkilatı tarafından yürütülen soruşturmaların ardından parayı yasadışı bir şekilde kişisel hesabına yönlendirdiği için tutuklandı.

Brezilya Polis teşkilatının kripto para birimlerini içeren kara para aklama faaliyetlerine karşı devam eden bir mücadelesi var.

Brezilya Federal Polisi, bu ayın başlarında kripto para birimiyle ilgili kara para aklama suçlarına karşı bir soruşturma olan Uyum Operasyonu’nu başlattı.

Uyum Operasyonu’nun, 2018‘de başlayan internette kripto para birimiyle ilgili kara para aklama suçlarını tespit eden bir soruşturmanın uzantısı olduğu belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu