Brezilya merkezli Hashdex, Gelecek Ay Dünya’nın İlk DeFi ETF’sini Başlatacak

Brezilya merkezli Hashdex, Gelecek Ay Dünya’nın İlk DeFi ETF’sini Başlatacak

Kripto varlık yöneticisi Hashdex, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyanın ilk merkezi olmayan finans (DeFi) ETF‘sini başlatmak için onay aldı.

Fonun 17 Şubat’ta Brezilya borsası B3‘te işlem görmesi bekleniyor.

Hashdex CEO’su Marcelo Sampaio yaptığı açıklamada, “Yenilikçi ve yıkıcı teknolojisi sayesinde DeFi’nin katlanarak büyüyeceğinden ve geleceğin finans sektöründe hayati bir rol oynayacağından eminiz. Dünya’daki ilk DeFi ETF’yi sunarak, küresel yatırımcılarımıza kripto ekosisteminin bir sonraki evriminde rol oynama olanağı sağlıyoruz.” dedi.

Firma, ETF’nin CF Benchmarks‘ın DeFi Kompozit Endeksini “yansıtacağını” açıkladı. CF Benchmarks CEO’su Sui Chung, bunun bir ETF tarafından izlenen ilk DeFi endeksi olacağını belirtti.

Endeks, merkezi olmayan uygulamalar Uniswap, Aave, Compound, Maker, Yearn, Curve, Synthetix ve Amp dahil olmak üzere 12 varlıktan oluşur. Ayrıca Chainlink, The Graph ve Polygon hizmet protokollerinin yanı sıra Ethereum ağına da yatırım yapıyor.

Benzer endeks ürünleri DeFi içinde mevcut olup, piyasa değerine göre en büyük olanı, Uniswap, Aave ve Maker’ı ilk 3 holding olarak içeren DeFi Nabız Endeksi (DPI)‘dir. DPI, Eylül 2020’de piyasaya sürüldü ve 126 milyon dolarlık bir piyasa değeri var. Ancak endeks ürünü öncelikle Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda bulunur.

Hashdex, Şubat 2021’de dünyanın ilk kripto ETF’si olan Hashdex Nasdaq Crypto Index ETF‘yi piyasaya sürdü. Fon, Bermuda Menkul Kıymetler Borsası’nda (BSX) işlem görüyor ve akredite ABD dışı yatırımcılar içindir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: BMC’nin ‘Sürdürülebilir’ Bitcoin Madencilik Endüstrisi Hakkındaki Bulguları Bize Ne Anlatıyor?

Firma ayrıca 31 Ekim itibariyle kripto ürünlerini ABD’ye getirmek için 162 milyar dolarlık varlığa sahip bir varlık yöneticisi olan Victory Capital ile özel bir ortaklığa sahiptir. İlk ürün olan Victory Hashdex Nasdaq Kripto Endeks Fonu, akredite yatırımcılara sunulan özel bir fondur.

Yine merkezi Brezilya’da olan QR Asset Management, geçen Haziran Latin Amerika‘da ilk bitcoin ETF’sini başlattı ve diğer kripto ETF lansmanlarını hızla planladı. Doğrudan kripto varlıklara yatırım yapan ETF’ler Kanada ve Avrupa‘nın bazı bölgelerinde de ticaret yaparken, ABD düzenleyicileri henüz bu tür ürünleri onaylamadı.

​​Daha önce Bockworks’e, CIO, ETF Trends ve ETF Veritabanı araştırma direktörü Dave Nadig, “Latin Amerika’daki lansmanların SEC’in karar verme süreci üzerinde herhangi bir etkisi olacağını düşünmüyorum.” dedi.