HaberlerKripto Para Haberleri

Brezilya Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Klavuz Yayınladı

Ülkenin en yüksek para otoritesi olan Brezilya Merkez Bankası, ülke için varsayımsal bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) tasarımına ilişkin bir not yayınladı.

Brezilya Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) tasarımına ilişkin genel yönergeleri listeleyen bir not yayınladı. Henüz bu yönde atılmış somut adımlar mevcut değil ama en azından belge, kurumda bu olasılığın tartışıldığına işaret ediyor.

Brezilya Merkez Bankası Genel CBDC Yönergelerini Yayınladı

Güney Amerika ülkesinin ekonomik otoritesi olan Brezilya Merkez Bankası, gelecekteki bir Brezilya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) genel kurallarını belirlediği bir belge yayınladı .

Yayınlanan belge, dijital paranın gelecekte sahip olacağı özellikleri ve kullanım alanlarını detaylandırıyor. Özellikler arasında terörle mücadele düzenlemelerine uygunluğu ve aynı banka tarafından ihraç edilmesinin yanı sıra daha ilginç bilgiler de var.

Dijital paranın ilk olarak şu özellikleri taşıyacağı belirtiliyor:

Banka Sırları Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Genel Kanunu (LGPD) başta olmak üzere tüm gizlilik ve güvenlik kurallarına uyulması.

Dijital para, kullanıcıların harcama bilgileri ve kişisel verileri üzerinde sahip olabileceği tam kontrol nedeniyle eleştiri almıştı. Merkez bankası bu nedenle eleştirilerle erkenden ilgilenmeye başladı.

Bankanın bahsettiği bir diğer önemli özellik, para biriminin akıllı sözleşmelerle ilişkisi olacağı yönünde oldu. Belge ayrıca CBDC’nin şu özelliklere sahip olacağını belirtiyor:

Akıllı sözleşmeler, nesnelerin interneti (IoT) ve programlanabilir para gibi teknolojik gelişmelere dayalı yenilikçi iş modelleri geliştirilecek.

Bu, gelecekteki dijital para biriminin akıllı para özellikleriyle birlikte çalışabilir olmasını sağlayabilir. CBDC şu an yalnızca bir tasarım taslağı olarak duyuruldu. Brezilya toplumunun özel sektörleriyle daha açık bir diyalog kurulduktan sonra bu listenin bazı özellikleri dahil veya hariç tutularak gelecekte bunun değişebileceği de belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu