HaberlerKripto Para Haberleri

Brezilya Merkez Bankası, Dijital Para Projesini 2024’e Erteledi

Brezilya'nın merkez bankası Banco Central do Brasil (BCB), merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek için daha fazla zaman istiyor.

Brezilya Merkez Bankası (BCB) Mayıs ayının başlarında ülkenin gelecekteki dijital parasının genel yönergelerini ve özelliklerini kapsayan bir belge yayınladı.

Merkez Bankası yetkilisi Roberto Campos Neto, geçen senenin başlarında ülkenin muhtemelen 2022 senesine kadar dijital bir Real’e hazır olacağını belirtmişti. 

Ancak merkez bankası, finansal altyapısındaki ve uluslararası manzaradaki belirsizliği gerekçe göstererek projeyi ertelediğini söyledi. 

BCB kısa bir zaman önce, Brezilya ekonomisinin artan dijitalleşmesini ve hazır ödeme yöntemlerinin eksikliğini gidermek için oluşturulan PIX adlı yeni bir ödeme sistemini başlattı 

Kurumun, Brezilya’nın finansal sistemlerini desteklemek için yakın gelecekte açık bankacılık modelini başlatması da bekleniyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Brezilya dijital parasının yerleştirilmesi, giderek dijitalleşen bir ekonomide inovasyonu ve rekabeti teşvik etmek için yeni araçlar sağlayabilir. Dijital para ile nakit kullanımını ve dolayısıyla bakım maliyetini azaltmayı, sınır ötesi ödeme süreçlerini iyileştirmeyi, yasa dışı faaliyetleri engellemeyi ve finansal katılımı artırmayı amaçlıyoruz”

Ancak uygulanabilir bir dijital para için merkez bankasının mevcut projelerinin büyük bir başarıya dönüşmesi gerekiyor. Institutio Locomotiva tarafından 2019 senesinde yapılan bir araştırmada, Brezilya nüfusunun üçte birinin banka hesaplarına erişimi yoktu.

Uzmanlara göre Brezilya’nın finansal sistemindeki mevcut boşluklarla, dijital bir Real’in piyasaya sürülmesi muhtemelen çok az fayda görecek. 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu