HaberlerKripto Para Haberleri

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Düzenlemesini Onayladı

Brezilya merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, kripto para düzenlemesi talebini kabul etti

Amerika Konseyi tarafından düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte konuşan Brezilya merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, şeffaf ödeme ağları, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi ve kripto para düzenlemesi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Campos Neto, 2019’da göreve geldiğinden beri kripto para alanının sağlam bir savunucusu oldu. Onun ilerici politikaları, Brezilya finansal altyapısını modernize etme konusunda hırslı olan, hem yatırımcıları hem de kuruluşları teşvik etti.

Campos Neto, Brezilya SEC ile kripto para birimlerinin düzenleyici ortamda nasıl karşılanacağı konusunda devam eden birkaç tartışmadan da bahsetti:

“Finansal piyasa o kadar değişiyor ki, hepsi veriye dönüşüyor. Düzenleme dünyasını yeniden şekillendirmemiz gerekiyor.”

QR Capital CEO’su Fernando Carvalho geçen ay Cointelegraph Brazil’e şunları söyledi:

“Brezilyalı düzenleyiciler kripto piyasasının olgunlaşmasını fark ediyor ve bu yeni varlık sınıflarını keşfetmeyi dört gözle bekleyen yatırımcılara düzenlenmiş ürünler sunmanın önemli olduğunu anlıyorlar.”

Brezilya, ülkenin %45’i olan 96 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Pix adlı hükümet destekli bir dijital ödeme girişimindeki gelişmeleri takiben, son birkaç yılda dikkate değer manşetlerde bulundu. Pix, Brezilya reali karşılığında Tether (USDT) alımlarını kolaylaştırmak için kripto borsası OKEx ile ortaklık kurdu.

Bunun yanı sıra, yatırım şirketi Hashdex Asset Management tarafından geçtiğimiz hafta Brezilya’da BITH11 adlı yeni bir borsada işlem gören fon (ETF) başlatıldı. Firma, bunun ülkenin ilk eko-merkezli Bitcoin ETF’si olduğunu ve her yıl likit varlıklarının %0,15’ini karbon kredilerine ve eko-teknolojiye katkıda bulunmayı hedeflediğini bildirdi.

Brezilya’nın kripto para birimi alanındaki övgüye değer ilerlemeleri arasında Campos Neto, yeniliğin taleplerini karşılamak için ilerleyen düzenlemelerin önemini kabul ederek şunları soruyor:

“’Yönetmelik’ kelimesini nasıl yeniden şekillendirebiliriz? Finans verilerle ilgili olacak. Verilerin düzenlenmesini anlamadan finansal işlemleri düzenlemek imkansız olacak.”

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu