Brezilya Merkez Bankası Başkanı Kripto Paraların Düzenleme Tarafına Odaklanıyor

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Kripto Paraların Düzenleme Tarafına Odaklanıyor

Brezilya merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, kripto para vagonuna atlamış gibi görünüyor. Ancak, ağırlıklı olarak bu endüstrinin düzenleyici tarafına odaklanmayı umuyor.

Kripto paralara olan ilgi, yıl boyunca ciddi bir büyümeye tanık oldu. Dünya dijital alanı keşfetmeye başladığında, kripto para birimleri patlamaya başladı.

Ünlülerden hükümet yetkililerine kadar pek çok kesimin dijital varlıkları kucakladığı görüldü. Tüm endüstrinin değeri sadece 2 trilyon dolara yükselmekle kalmadı aynı zamanda Bitcoin (BTC) fiyatı 64 bin dolara ulaştı. Bu da birkaç yeni yatırımcıyı piyasaya çekti.

Bu varlıklara olan talep arttıkça, yetkililer piyasaya büyük ilgi göstermeye devam ediyor. Ancak tamamen düzenlenmediği gerçeği birçok kişi için hala endişe verici.

Aynı konudaki endişelerini dile getiren Brezilya merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, Amerika Konseyi tarafından organize edilen çevrimiçi bir konferansta konuştu.

Campos Neto, öncelikle kripto hakkındaki görüşlerinden ve tüm alanı düzenlemesinden bahsetti. Brezilya merkez bankası başkanı, bir süredir kriptoya olan ilgisini dile getiriyor. Hızla değişen finans piyasasına dikkat çeken Campos Neto, şunları söyledi:

“Finansal piyasa o kadar çok değişiyor ki hepsi veriye dönüşüyor. Düzenlemeleri yeniden şekillendirmemiz gerekiyor.”

Yetkililer, endüstrinin kusursuz büyümesinin ardından kripto para birimi ayrıntılarını düzenlemenin önemini anlamaya başladılar. Piyasa binlerce kripto varlığı ve platformu biriktirirken, hükümetler dolandırıcı olanları filtrelemeye çalışıyor. Campos Neto, düzenlemelerin önemini daha da detaylandırarak şunları söyledi:

“’Yönetmelik’ kelimesini nasıl yeniden şekillendirebiliriz? Bunlar finans verileriyle ilgili olacak. Verilerin düzenlenmesini anlamadan finansal işlemleri düzenlemek imkansızdır.”