Haberler

Borsa İstanbul’dan COVID’in yeni varyantına birinci reaksiyon

Borsa İstanbul, 10 süreç günü aralıksız 8.000 puanın üzerinde kapanış yaparken uzmanlar, 8.000 puan üzerinde kapanışların devam etmesinin, borsanın tarafı açısından kritik olduğunu belirtiyor. 8.000 puan hem ruhsal düzey hem de kuvvetli bir direnç olarak kabul edilirken bugünkü kapanış, tıpkı vakitte haftalık da olacağı için ayrıyeten kıymet taşıyor.

Diğer taraftan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘nın COVID-19’un Eris varyantının Türkiye’de 9 bireyde görüldüğünü açıklamasının tesirleri de izleniyor. Analistlere nazaran birinci tesir, ulaştırma endeksinde kendini gösterdi. Ulaştırma endeksi bugün yüzde 3, turizm endeksi ise yüzde 1 düşüş yaşadı.

En çok yükselen şirketler ortasında, Türk İlaç Serum ve Anatolia Teşhis Biyoteknoloji Eserleri tavan fiyata yükselirken Oncosem onkolojik sistemler yüzde 9,98, Seyitler Kimya yüzde 9,98, RTA Laboratuarları yüzde 9,94 artışla süreç görüyor.

Saat 12.30 prestijiyle BIST 100 endeksi 8.000 puanın üzerinde yatay seyir izliyor. Süratli yükselişler sonrası güç kaybeden bankacılık endeksi ise yüzde 2’nin üzerinde primli.

BIST 100 endeksinde teknik açıdan 8.200 ve 8.300 düzeyi direnç, 8.100 ve 8.000 puan dayanak pozisyonunda bulunuyor.

Borsanın seyri açısından önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı değerli olacak.

Piyasa beklentisine baktığımız vakit 500 baz puanlık faiz artırımının öne çıktığı görülüyor.

Galata Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Kavak: “Piyasalar flashback yaptı”

Endekste kritik iki düzey: 8.100 ve 7.950

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu