Haberler

Borsa İstanbul’da kâr marjlarıyla yüksek potansiyel sunan teknoloji şirketleri

Investing.com – Borsa İstanbul’daki bilgi teknolojileri dalında süreç gören şirketleri, InvestingPro aracılığıyla çeşitli kriterlere nazaran değerlendirdik.

Bilgi teknolojileri bölümüne dahil paylar, yüksek ROE ve ROCE oranına sahip, nakit akışı olumlu olan ve kar marjları olumlu seyretme kriterlerine nazaran filtrelendirildiğinde güçlü potansiyele sahip teknoloji payları aşağıdaki üzere sıralandı:

  • Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK)
  • Ard Küme Bilişim Teknolojileri A.Ş. (ARDYZ)
  • Smartiks Yazılım A.Ş. (SMART)
  • Kron Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT)
  • Kafein Yazılım (KFEIN)
  • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)
  • Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK)

Bu paylar ortasında MIATK ve ARDYZ, ROE ve ROCE oranları ile birlikte FAVÖK marjı açısından en avantajlı şirketler olarak öne çıkıyor.

ROE ve ROCE nedir?

Özsermaye kârlılığı olarak söz edilen ROE, şirketin özsermayesiyle ne kadar kâr elde ettiğini gösteren bir finansal performans ölçüsüdür. Başka bir tabirle ROE, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar verimli kullanıldığını gösterir ve değerli bir kârlılık ölçütüdür. ROE, şirketin son 4 çeyrekteki net kârının özsermayesine bölünmesiyle bulunur.

ROCE, kullanılan sermayenin getirisi manasına gelirken şirketin sermayesini ne kadar verimli kullandığının bir ölçütü olan finansal göstergedir. ROCE, şirketin FAVÖK’ünün sermayeye bölünmesiyle hesaplanır.

ROCE, bir şirketin mevcut sermayesiyle ne kadar kâr elde ettiğini ölçerken, ROE, kâr ölçütünde şirketin özsermayesi kullanılarak hesaplanır. Bu iki ölçüt ortasındaki temel fark, ROCE’nin şirketin kaynaklarını ele alırken borçları da hesaba katacak formda sermayeyi kullanmasıdır. ROE hesaplanırken ise toplam varlıkların borçlardan çıkarılarak elde edilen özsermaye dikkate alınır. Bu noktada ROCE ve ROE ne kadar yüksek olursa sermayenin verimli kullanılması açısından o kadar âlâ olduğu düşünülür. Ayrıyeten iki finansal gösterge oranın da birbirine yakın olması beklenen şartlar ortasındadır.

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil kıymeti, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan çıkarlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Feragat: Büsbütün eğitim maksatlı hazırlanan bu içerikler, yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu