Borsa İstanbul’da bugün bankalar yükselişte başrol oynadı

Borsa İstanbul’da bugün bankalar yükselişte başrol oynadı

Investing.com – BIST 100, haftaya alıcılı başladıktan sonra gün uzunluğu olumlu bir görünüme sahipti. 

BIST 100 endeksi, sabah seansında hacimli bir yükseliş performasıyla 5.300 puan bandına kadar kadar ulaştı. Endeks, %3’ü bulan yükselişin akabinde öğlenden sonraki süreçlerde daha çok yatay kaldı. Bu esnada BIST 100, 5.382,55 puanla yeni tepe düzeyini kaydetti. Son saate girildiğiden endeks, yükseliş ivmesini koruyarak 5.370 puanda bulunuyordu. 

Bugün endeksi destekleyen bölüm, an prestijiyle %4,5’i bulan kıymet artışı gören finansallar oldu. Öteki ana dallardan sınai ve hizmet, %1,4 yükselişe sahipti.

Bankalar, borsayı taşımaya devam ediyor

Bugün bankalar endeksi, %9’u bulan yükselişle 5.410 puana yükselerek 12 Eylül’deki son rekor düzeyini kırmış oldu. Ayrıyeten endeks, 12 Eylül doruğundan başlayan sert satışlarla gelen kayıpları bugün prestijiyle telafi etmiş oldu. 

Bugün SKBNK, VAKBN ve HALKB, tavan fiyatına ulaşırken ICBCT dışındaki öteki banka payları, %8,2 – 9,75 bandında yükseliş gördü.

Holding ve spor endeksi ise %3 yükselişle bankaların akabinde geldi.

Endeks bugün üst hareket ederken yükselişe katılmaya endeksler, inşaat, tekstil ve kobi ve bilgi teknolojileri oldu. Bu endekslere bağlı pay senetleri, ortalama %1’in altında kısmi kayıplara sahipti.

BIST 100 endeksinde en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

Bugün BIST 100’e dahil paylar ortasında tavan yapan banka paylarının yanında en çok kazandıran paylar, DOHOL ve ISGYO oldu. 

Bugün BIST 100’de en çok kaybettiren paylar, %2 bandında düşüşle GLYHO, CCOLA, GOZDE, YATAS ve GESAN oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya Endeksleri, günü ekside kapattı. ABD endeksleri, güne hafif satıcılı yatay başladı. Nasdaq, %0,32 düşerken S&P 500, %0,16 geriledi. Dow Jones ise açılışta yataydı. Avrupa borsaları ise gün sonuna gerçek hafif alıcılı yatay bir seyre sahipti.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR