Bored Ape NFT Koleksiyoneri, Kimlik Avı Dolandırıcılığında 2,2 Milyon Dolar Kaybetti

Bored Ape NFT Koleksiyoneri, Kimlik Avı Dolandırıcılığında 2,2 Milyon Dolar Kaybetti

Kısa Notlar

  • Bir NFT koleksiyoneri, bir kimlik avı dolandırıcılığında yaklaşık 2,2 milyon dolar değerinde NFT kaybetti.
  • Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club NFT’leri dahil olmak üzere 16 NFT çalındı.
  • Saldırı, dijital varlık güvenliğinin önemini vurguluyor.

Bir NFT toplayıcısı, bariz bir kimlik avı saldırısında milyonlarca dolar değerinde NFT kaybetti.

Kimlik Avı Saldırısıyla Hedeflenen NFT Koleksiyoneri

New York merkezli bir sanat küratörü ve NFT koleksiyoneri Toddkramer.eth‘in Twitter‘dan yaptığı açıklamada, ödüllü tokenlerinden 16’sının bugün bariz bir kimlik avı saldırısıyla çalındığını bildirdi.

Koleksiyoner, gerçek bir NFT dApp kılığında bir kimlik avı sözleşmesine tıkladıktan ve sözleşmeye onun adına token harcaması için yetki verdikten sonra saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanı OpenSea‘de birkaç çalıntı NFT’yi başarıyla satarken, diğerleri Kramer‘in talebi üzerine platform tarafından donduruldu ve kendisine iade edilebilir.

Toplamda, sekizi Bored Ape Yacht Club NFT, yedi Mutant Ape Yacht Club NFT ve bir CloneX NFT dahil olmak üzere cüzdanından üç farklı koleksiyondan 16 NFT çalındı. Taban fiyatlarına dayanarak Crypto Briefing, çalınan varlıkların değerinin yaklaşık 593 ETH veya kabaca 2,2 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Bored Apes, yaklaşık 497 ETH değerinde olduğu tahmin edilen çalınan izinlerin en büyük payını temsil ediyordu. Kramer’in Mutant Apes NFT koleksiyonu yaklaşık 79.1 ETH değerindeydi. Ayrıca, hacker’ın OpenSea’de 17 ETH karşılığında sattığı bir CloneX NFT’ye de sahipti.

Bu ay bildirilen NFT koleksiyonerlerine yönelik bir dizi saldırı oldu. Geçen hafta, AhChooo‘dan giden bir kullanıcı, Mutant Maymun ve Cool Cat olmak üzere iki NFT’den dolandırıldığını bildirdi. Ardından Pazar günü, başka bir NFT yatırımcısı olan bergpay.eth, Twitter’da birisinin cüzdanlarından mevcut taban fiyatlarla toplam değeri 1,3 ETH olan 5 Jungle Freaks NFT‘sini aktardığını bildirdi.

Aralık ayında, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyoncularının maliyetli hatalar yaptığı başka durumlar da vardı. Bir mal sahibi, 300.000 Dolarlık Bored Ape NFT’yi sadece 3.000 Dolar’a satma hatasına düştü. Başka bir mal sahibi, yanlışlıkla Bored Ape tokenini bilmediği bir türev projeye devretti.

2021, özellikle perakende yatırımcılar arasında NFT pazarında bir yatırım faaliyeti patlaması gördü. Bununla birlikte, son fiyaskolar, birçok NFT toplayıcısının dijital varlık güvenliği ile ilgili ek eğitimden faydalanabileceğini gösteriyor.

Bugün saldırıya uğrayan Todd Kramer, önemli bir ders aldığını ve başkalarına varlıklarını saldırılara karşı korumak için bir donanım cüzdanı kullanmalarını tavsiye ettiğini söyledi.