Boeing ve Archer-Daniels-Midland payları FAA tavsiyesi ve CFO’nun ayrılmasıyla düştü

Boeing ve Archer-Daniels-Midland payları FAA tavsiyesi ve CFO’nun ayrılmasıyla düştü

CHICAGO – Havacılık ve uzay devi Boeing Co. ve tarımsal ticaret lideri Archer-Daniels-Midland Company’nin hisseleri, şirketlere mahsus başka haberlerin akabinde bugün düşüş yaşadı. Boeing payları, Federal Havacılık Yönetimi’nin (FAA) 737-900ER uçaklarının muhakkak modelleri için kontroller önermesinin akabinde düştü. Başka bir gelişme olarak, Archer-Daniels-Midland’ın pay senedi fiyatı, şirketin Mali İşler Müdürü Vikram Luther’in bir iç soruşturma nedeniyle idari müsaadeye çıkarıldığını açıklamasının akabinde düştü. Ismael Roig süreksiz CFO olarak atandı.

FAA’nın kontrol tavsiyesi, etkilenen 737-900ER modelleri için operasyonel programları ve maliyetleri potansiyel olarak etkileyebileceğinden Boeing yeni bir zorlukla karşı karşıya. FAA’nın kaygılarının tam detayları yahut önerilen kontrollerin kapsamı belirtilmedi. Boeing, FAA’nın tavsiyesi yahut mevzuyu ele alma planlarıyla ilgili olarak şimdi bir açıklama yapmadı.

Bu ortada, tarım dalında değerli bir oyuncu olan Archer-Daniels-Midland kurumsal idare hususlarıyla uğraşıyor. CFO Vikram Luther’in idari müsaadeye çıkarılmasıyla ilgili duyuru, bir iç incelemenin sürdüğünü gösteriyor, lakin soruşturmanın niteliği açıklanmadı. Şirket, Ismael Roig’i süreksiz CFO olarak atayarak finansal liderliğini korumak için süratli bir biçimde hareket etti ve finansal operasyonlarında süreklilik sağladı.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR