Blue Chip DeFi Tokenleri Piyasa Türbülansından Kurtuldu

Blue Chip DeFi Tokenleri Piyasa Türbülansından Kurtuldu

Kısa Notlar

  • Blue Chip DeFi pazara liderlik ediyor.
  • Sushi, Uniswap, Aave ve Compound bugün çift haneli kazançlar kaydetti.
  • DeFi, uzun bir konsolidasyon döneminden sonra zor birkaç ay geçirdi.

DeFi Tokenleri Sushi, Aave, Uniswap ve Compound bugün önemli kazanımlar kaydetti.

DeFi Tokenleri Yükseliyor

DeFi mavi çipleri ivme kazanıyor.

Çok zincirli merkezi olmayan borsalardan biri olan Sushi, Kasım ayının başından beri serbest düşüşe girdikten sonra toparlanmaya başladı. Protokolün geliştirilmesindeki dahili sorunlar, fiyatı üzerinde büyük bir ağırlık oluşturdu ve %63’ten fazla bir düşüşe neden oldu.

Sushi CTO’su Joseph Delong‘un 8 Aralık’ta projeden istifa etmesinden sonra, protokolün gelecekteki yönetimi için çeşitli öneriler ortaya atıldı. Bunların arasından, merkezi olmayan finans evangelisti Daniele Sestagalli ve ekibini lider bir role yerleştiren birinin popüler olduğu kanıtlandı. Sestagalli, Abracadabra.Money, Wonderland.Money ve Popsicle Finance dahil olmak üzere “DeFi 2.0” etiketi altında gruplandırılmış birçok başarılı protokolün kurucu ortağıdır.

Teklif yayına girdiğinden beri, SUSHI tokeni yükseldi. CoinGecko’dan alınan verilere göre, bugün %16 arttı ve son üç günde %25’ten fazla kazanç sağladı.

SUSHI/USD grafiği. Kaynak: CoinGecko

SUSHI/USD grafiği. Kaynak: CoinGecko

Başka bir merkezi olmayan borsa olan Uniswap, Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon’u başlattıktan sonra token sıçramasını da gördü. UNI tokeni, gün içinde %11 yükselerek Aralık ayı düşüş trendini kırdı. Uniswap, Ethereum’un ağır gaz ücretlerinin üstesinden gelmek amacıyla Katman 2 İyimser Toplama çözümleri Arbitrum ve Optimism de başlattı.

DeFi pazarının toparlanması, merkezi olmayan borsaların ötesine geçti. Aave ve Compound, genellikle “DeFi bankaları” olarak adlandırılan iki kredi platformu da güç gösteriyor. Aave %16,5 yükseldikten sonra parite liderlik ederken, Compound da çift haneli %11,3 kazanç sağladı. Aave, Polygon ve Avalanche gibi yeni ağlara dağıtım yaptıktan ve kurumlar için izin verilen havuzları başlattıktan sonra özellikle yoğun bir yıl geçirdi. Curve Finance belirteçlerinden getiri elde etmek için Ethereum tabanlı bir uygulama olan Convex Finance adlı daha az bilinen bir başka DeFi protokolü de önde gelen projelerin çoğunu geride bıraktı; bugün %22 arttı.

DeFi tokenlerindeki son artış, aylarca süren zayıf fiyat hareketini takip ediyor. Birçok DeFi tokeni, Mayıs piyasa çöküşünün ardından değerlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti ve toparlanmakta güçlük çekti. Bu tokenlerin belirsiz piyasa koşulları arasında daha da toparlanıp toparlanamayacağını zaman gösterecek.