Blockstream Yöneticisi, Bitcoin Madenciliğinin ”Sonsuz Derecede Sürdürülebilir” Olduğunu Söylüyor

Blockstream Yöneticisi, Bitcoin Madenciliğinin ”Sonsuz Derecede Sürdürülebilir” Olduğunu Söylüyor

Bitcoin madenciliğini çevreleyen sürdürülebilirlik sorunu ve enerji endişeleri uzun zamandır sıcak bir konu olmuştur. Bazı endüstri oyuncuları, sürdürülebilir enerji kaynaklarının karışımında daha fazla nükleer kullanım görmeyi bekliyor.

ABD merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan GRIID’in strateji başkan yardımcısı Harry Sudock, bir panelde yaptığı konuşmada, “Düzenleme yükünü azaltmak ve nükleerin diğer kaynaklardan farklı olarak sağladığı muazzam miktarda temiz karbonsuz temel yükü getirmek için muazzam bir fırsat var” dedi.

Sudock, sürdürülebilir kaynaklarla ilgili büyüme oranının şu anda büyük ölçüde güneş ve rüzgara odaklandığını söyledi:

“Son sekiz ila 10 yılda uygulanan sübvansiyon programlarının gerçeği bu. Ama görmek istediğimiz şey nükleer bir genişleme. Önümüzdeki bir buçuk yıl içinde Gürcistan’da hayata geçecek iki büyük reaktörümüz var.”

Bazı panelistler ayrıca enerji tüketimi ve Bitcoin madenciliği arasındaki ilişkide yanlış anlaşılmalar olduğuna dikkat çekti.

Bitcoin teknoloji şirketi Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, panelde enerji tüketiminin sıcak bir konu olduğunu dile getirdi. Ek olarak “bu arenada çok fazla FUD )korku, belirsizlik ve şüphe) olduğunu, sadece insanların Bitcoin madenciliğini yanlış anladığını anladığını söyledi.

Mow, “Bitcoin madenciliği dünya çapında enerji tüketiminin küçük bir yüzdesi olduğu için büyük resim gerçekten sıklıkla gözden kaçıyor” dedi.

Yönetici, “Eğer biz kirliysek, o zaman her şey çok kirli, değil mi? Bitcoin’in %40 yenilenebilir mi, %50 mi, %60 mı yoksa %70 mi olduğu gerçekten önemli değil” İfadelerini kullandı.

Mow, bir noktada Bitcoin madenciliğinin “sonsuz derecede sürdürülebilir” olduğunu belirtti. “Sürdürülebilirlik anlatısını gerçekten sevmiyorum. Enerji evrende büyük ölçüde boldur. Güneş tarafından yayılan enerjinin yalnızca küçük bir yüzdesini yakalarız” Dedi.