Blockstream’den Samson Mow, El Salvador’un yeni ”Volkan Bitcoin Tahvili” Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Blockstream’den Samson Mow, El Salvador’un yeni ”Volkan Bitcoin Tahvili” Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Güney Amerika bugün yeni bitcoin girişimleriyle son derece canlı görünüyor. Son gelişmelere bakacak olursak; Rio de Janeiro bitcoin üzerinden vergi almaya başladı, Arjantin’de Grev başlatıldı ve El Salvador yasal ödeme aracı olarak bitcoin ile öncülük etti.

Herkesin bildiği gibi Bitcoin’i tanıtmak özel bir cesaret gerektiriyor. Ancak Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmek için birinin ön saflarda yer alması gerekiyordu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Strike’tan Jack Mallers ve Blockstream’den Samson Mow, bu konuda öne çıkan isimler oldu.

Blockstream’in CSO’su Samson Mow, El Salvador’un ekonomisinin bitcoin satın alması, madencilik altyapısı inşa etmesi ve madencilik ekipmanı satın alması için tasarlanmış 1 milyar dolarlık bir tahvil olan El Salvador’un yeni Volkan Bitcoin Tahvili’nin Baş Mimarı olarak adım attı.

Mow konu hakkında şunları söyledi:

“El Salvador’da tarih yazılıyor ve çoğu insanın henüz bunun sonuçlarını tam olarak anladığına inanmıyorum.  Başkan ve Salvador halkı, dünyaya sağlam Bitcoin değerleri üzerine inşa edilmiş yeni bir yol gösteriyor.”

Samson Mow açıklamalarının devamında “Volkan bağı, bitcoin’den bu yana bitcoin’deki en önemli ilerlemedir” dedi.

Aktarılan bilgilere göre El Salvador, federe bir Bitcoin yan zinciri olan Blockstream’in Liquid Network’ünde 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edecek.

Tahvillerin gelirleri, 500 milyon dolarlık doğrudan bitcoin tahsisi ile aynı miktarda enerji ve bitcoin madenciliği altyapısına yapılan bir yatırım arasında bölünecek. Tahvil, sermaye ve yatırımcıları çekmek için tasarlandı.

El Salvador’un maliye bakanı Alejandro Zelaya yakın tarihli bir röportajda şunları söyledi  :

“Bitcoin tahvilleri, bitcoin bono satın alan herkese yasal bir yapı ve yasal kesinlik sağlayacaktır.”

Bnktothefuture.com CEO’su Simon Dixon, Liquid Network’teki bu tokenize menkul kıymetlerin olağanüstü bir tarihsel dönüm noktası olduğunu belirten tahvili tartışan bir podcast’te yer aldı. Dixon, “finansal tarihte göreceğimiz en önemli değişimlerden biri” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Bitcoinmagazine