BlockFi 100 Milyon Dolarlık Bir Ceza Ödeyecek

BlockFi 100 Milyon Dolarlık Bir Ceza Ödeyecek

Popüler bir kripto kredi platformu olan BlockFi‘nin, eyalet ve federal düzenleyici kurumlardan gelen suçlamaları çözmek için 100 milyon dolar ödeyeceği bildiriliyor.

Konuya aşina olan kaynaklar Bloomberg‘e BlockFi’nin, kripto varlıklarını ödünç vermeleri için tüketicilere yüksek faiz oranları ödeyen firmanın finansal ürünüyle ilgili iddiaları çözmeye hazırlandığını söylüyor.

Şirketin web sitesine göre şirket, kullanıcıların kriptoda yıllık yüzde 9.25’e varan getiri (APY) kazanmalarını sağlayan yüksek faizli bir ürün sunuyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile birlikte devlet düzenleyicileri, kripto kredi hizmetinin menkul kıymetler gibi davranan ürünler sunabileceğini ve dolayısıyla düzenlemelere tabi olacağını söylüyor.

Anonim kaynaklar, şirketin artık anlaşmanın bir parçası olarak çoğu Amerikalı için faiz getiren yeni hesaplar açamayacağını söylüyor. Kaynaklar ayrıca şirketin SEC’e 50 milyon dolar ve bir dizi devlet kurumuna 50 milyon dolar daha para cezası ödeyeceğini ortaya koyuyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Paralar ABD’li Siyasetçileri Kutuplaştırıyor

BlockFi Konuyla İlgili Üstü Kapalı Konuşuyor

İşte kripto kredi platformunun konuyla ilgili açıklaması:

“Federal ve eyalet düzeyinde düzenleyicilerle üretken ve devam eden bir diyalog içindeyiz. Piyasa söylentileri hakkında yorum yapmıyoruz.

Müşterilerin varlıklarının BlockFi platformunda korunduğunu ve BlockFi Faiz Hesabı müşterilerinin her zaman olduğu gibi kripto faizi kazanmaya devam edeceğini onaylayabiliriz.”

Eylül ayında, ABD merkezli kripto borsası Coinbase, SEC‘den yasal işlem tehdidi aldıktan sonra benzer bir ürün sunma planlarından vazgeçmek zorunda kaldı.