Blockchain HaberleriHaberler

Cardano Afrikalı Milyonlarca Öğrenciye Blockchain Tabanlı Kimlikler Sunacak

Cardano ve Etiyopya hükümeti Blockchain tabanlı kimlikler üzerine önemli bir ortaklık imzaladı.

Blockchain firması ve Cardano geliştiricisi Input Output Hong Kong (IOHK), Etiyopya hükümeti ile önemli bir ortaklık yaptı. Bu ortaklığın sonucu olarak ülkenin dijitalleşmesi amaçlanıyor.

IOHK‘nın Afrika operasyonları direktörü John O’Connor bir blog gönderisinde blockchain şirketi Cardano’nun merkeziyetçi kimlik çözümü Atala PRISM’i Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesindeki binlerce okula yerleştireceğini söylüyor. Ek olarak Blockchain tabanlı kimlikler sisteminden milyonlarca öğrencinin yararlanabileceği dile getirildi.

Cardano ağı üzerine inşa edilen blockchain tabanlı kimlikler çözümü, Etiyopya’da “notları dijital olarak doğrulamak, okul performansını uzaktan izlemek ve eğitim ve istihdamı artırmak” amacı ile kullanılacak. John O’Connor gönderisinde şu ifadeleri kullandı:

“Bu, tüm öğrencilere sahte üniversite ve iş başvurularını azaltmak için blok zinciri tarafından doğrulanmış dijital nitelikler sağlayacak. Bunun yanında işverenlerin üçüncü taraf ajanslar olmadan tüm başvuru sahiplerinin notlarını doğrulamasına izin vererek sosyal hareketliliği artıracak.”

Blockchain tabanlı kimlikler sisteminin kapsamı geniş

IOHK ve Etiyopya hükümeti arasında yapılan bu ortaklık, ülkenin dijital dönüşüm stratejisinin bir parçası olarak ilk başta 3.500 okula, 5 milyon öğrenciye ve 750.000 öğretmene fayda sağlayacak. Afrika operasyon direktörü açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Proje nihayetinde derecelerin Cardano blok zincirinde dijital olarak doğrulandığı üniversitelere kadar genişletilebilir ve bu da işverenlerin başvuru sahiplerinin eğitim kimlik bilgilerinin gerçekliğini kolayca doğrulamasına olanak tanır.”

Bu ayın başlarında, IOHK kurucusu ve CEO’su Charles Hoskinson , kıtada genişlemeyi planlayan blockchain firması olarak Afrika’da yaklaşan iş fırsatlarına değindi ve şunları söyledi:

“Ticari bölümümüzü gerçekten büyütüyoruz ve özellikle Afrika’da kaynakları yükselteceğiz çünkü pek çok iyi haber geliyor.”

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu