Blockchain HaberleriHaberler

Blockchain Ağ Çeşitleri Nelerdir?

Blockchain'in farklı ağ modellerine bir göz atın.

Blockchain denildiğinde ilk akla gelen merkeziyetsiz yapı kavramı olmaktadır. Ancak durum tam olarak böyle değildir. Blockchain ağı oluşturmanın farklı yolları bulunuyor.

Bu ağlar genel olarak özel, izne tabi veya bir konsorsiyum tarafından oluşturulabilir. Şimdi blockchain ağlarına yakından bir göz atalım.

Genel Blockchain Ağları

Genel blockchain ağları, Bitcoin kripto para biri gibi herkese açık bir blok zinciridir. Genel blockchain çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir.

Bunun yanında işlemler için az gizlilik olması, hiç olmaması ve zayıf güvenlik olabilir. Bunlar şirketlerin blok zinciri teknolojisi kullanım senaryolarına yönelik göz önünde bulunduracakları önemli konulardır.

Özel Blockchain Ağları

Özel blockchain ağları, genel bir blockchain ağına benzer. Dağıtılmış bir eşler arası ağdır. Fakat, tek bir kuruluş ağı yönetir. Kimlerin katılmasına izin verileceğine bu kuruluş karar verir.

Kullanım şekline bağlı olarak bu durum, katılımcılar arasında güveni önemli ölçüde artırabilir. Özel bir blockchain, bir işletmenin güvenlik duvarının arkasında çalıştırılabilir ve hatta işletme içinde barındırılabilir.

İzne Tabi Blockchain Ağları

Özel bir blockchain ağı kullanan işletmeler genel olarak izne tabi bir blockchain oluştururlar. Ek olarak genel blockchain ağlarının da izne tabi olabileceğini unutmamak gerekir.

Bu, ağa ve belirli işlemlere kimlerin katılmasına izin verileceğiyle ilgili bazı kısıtlamalar getirir. Katılımcıların katılmak için bir davet ya da izin almaları gerekmektedir.

Konsorsiyum Blockchain’leri

Bir Blockchain‘i koruma görevini birden fazla kuruluş üstlenebilir. Bu önceden seçilmiş kuruluşlar, kimlerin işlemleri gönderebileceğini ya da verilere erişebileceğini belirler.

Konsorsiyum blockchainleri, tüm katılımcıların blok zinciri için izne ve ortak bir sorumluluğa sahip olması gerektiğinde şirketler için idealdir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu