Haberler

Bitfinex Alpha-80 | Bitcoin Hızlı Yükselişleri Sonrasında Piyasaya Daha Temkinli Yaklaşmak Önem Kazanıyor

Bitcoin geçen hafta da güçlü görünümünü devam ettirdi. Öyle ki, Mayıs 2022’den bu yana görülen en yüksek değer olan $38000 tepe noktasını gördü. Bu noktadan geri dönüp kazançlarının bir kısmını geri verdi. Şu sıralar $37000 seviyelerinde seyrediyor, fakat bu seviyelerde bile kısa vadeli Bitcoin Yatırımcılarının Gerçekleşen Fiyatı (STH RP)- ortalama alış fiyatı 30.380$’dır.

Kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımcı gruplarının geçmiş verileri baz alınarak yapılan analiz, STH-RP’de aylık 2000$ şeklinde gerçekleşen bir değişim, uzun vadeli yatırımcıların ortalama satın alma fiyatında negatif yönlü bir değişimle birleştiğinde (şu anda bu gerçekleşiyor) muhtemelen fiyatın yerel pik noktasına ulaştığını ve bunu, STH-RP seviyesini yeniden test etmek üzere bir geri çekilmenin izleyeceğini göstermektedir. Yani buna göre, mevcut seviyelerdeki fiyatın teorik olarak 30.000 ila 31.000$ aralığına düşebileceğini söylemektedir.

Piyasa oynaklığının yüksek olması da oldukça dikkat çekicidir. Son büyük yükselişle fiyatın 38.000$’a ulaşmasıyla birlikte, sadece 9 Kasım’da, 17 Ağustos’tan bu yana gerçekleşen en yüksek düzey olan 491 milyon dolara varan önemli bir miktarda bir likidasyon da gerçekleşti. Mevcut koşullar üzerinde temkini elde bırakmamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Makro ekonomik olarak bakıldığında, kredi bulmanın zorlaşması ve kredi standartlarının sıkılaştırılması gerek firmaları gerekse tüketicileri olumsuz etkilemiştir. Ancak bu koşullar zaman içinde gevşese bile, faiz oranlarının yüksek seyretmesinden dolayı kredi talebinin azalacağını öngörüyoruz.

Bu durumu daha da kötüleştiren bir etken de, hane halkının toplam borcunun, üçüncü çeyrekte %1,3 artış göstererek 17,29 trilyon dolara ulaşmasıdır. Nitekim toplam kredi kartı borç bakiyelerinde %4,7 gibi, 1999’dan bu yana en büyük yıllık artış gerçekleşmiştir. Kredi kartı kullanımındaki bu büyük artış, mali sıkıntıların yaşandığı bir ortamda krediye olan bağımlılığın arttığını da göstermektedir.

İşgücü piyasası şimdilik dayanıklılık arz etmekle birlikte yavaş yavaş zayıflama sinyalleri de göstermektedir. Devam eden işsizlik başvurularında gözle görülür bir artış var. Sonuç olarak işsizlik yardımı alanların yeni iş bulma konusunda zorluklarla karşılaştığına delalet ediyor.

Haber gündemine gelirsek; dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, Ether (ETH) tabanlı bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) hizmeti sunmak üzere başvuru sürecini başlattı. Aslında BTC’deki sert yükselişi hızlandıran etkenlerden biri de bu haberdi ve bu haber aynı zamanda ETH fiyatının da kısa süreli de olsa 2.100$ seviyesine yükselmesine neden oldu. JPMorgan, JPM Coin vastasıyla önceden programlanabilir şekilde ödeme sistemini başlattığını duyurdu böylece blokzincirlerinin kullanımı ve faydası daha da arttıran bu sistem sayesine belirli koşulları karşılayan kurumsal müşterilerin otomatik ve hızlandırılmış işlemler yapması mümkün olacak.

Yine ödemeyle ilgili bir haber de, Singapur merkezli bir şirket olan Dtcpay; Tether, Ether ve Bitcoin dahil olmak üzere işlemlerin hem talimatla hem de kripto varlıklarıyla yapılmasını destekleyen yeni bir ödeme sistemini başlattığını duyurdu. Yeni sistem işlemlerin hem mağazadan hem de çevrimiçi olarak yapılmasına uygun şekilde tasarlandı.

Son olarak FTX, FTX’in iflasından hemen önce şirket tarafından çekilen yaklaşık 953 milyon dolar tutarındaki varlığın tarafına iadesi için Bybit aleyhine dava açtı. Bu haber FTX’in FTT tokeninin sert bir şekilde yükselmesine neden oldu.

İşte nihayet olumlu haberlerle dolu bir hafta…

İyi bir işlem haftası geçirmenizi umuyoruz!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu