Haberler

Bitfinex Alpha-79 | Kripto Halen Geleneksel Varlıklardan Daha İyi Performans Gösteriyor

Bitcoin ve Ethereum sonlarına yaklaştığımız bu sene boyunca gösterdikleri performans açısından geleneksel yatırım araçlarını geride bıraktılar. Düşüşlere karşı ciddi bir direnç ve toparlanma gücü de göstererek yükselişlerini sürdürdüler. Öyle ki, BTC ve ETH altına göre sırasıyla % 93 ve % 39 oranında daha fazla değer kazandı. BTC ve Ether arasındaki performans korelasyonu da oldukça yüksek kalmaya devam etmektedir.

Yükseliş trendlerinde Bitcoin ilk hamle avantajına ve algılanan ‘dijital altın’ statüsüne sahip olduğu ve ayrıca kurumsal açıdan daha fazla benimsendiği için daha üstün bir performans sergiliyor. Bitcoin ve altın gibi emtialar önemli zirve seviyelerine ulaşırken, S&P 500 ve NASDAQ gibi belli başlı endekslerde düzeltme hareketi hala devam ediyor. Piyasalardaki bu farklılaşma, kripto paranın dengeli bir şekilde geleneksel piyasalardan daha iyi performans göstermeye devam ettiğine ve böylece piyasa dinamiklerinde olması muhtemel bir değişime delalet ediyor.

Bitcoin’in fiyatı yıl başından bu yana %110’un üzerinde bir artış kaydetti ve orta vadeli kripto yatırımcıları realize edilmemiş zarardan kâra geçtiler. Geçmiş verilere göre oluşturulan modellerde, ciddi fiyat dalgalanmalarının, özellikle de acemi yatırımcıların bir anda piyasaya hücum etmesiyle fiyatlarda konsolidasyona veya sert geri çekilmelere neden olduğu gösterilmektedir.

Ayrıca, elinde büyük miktarlarda Bitcoin tutan cüzdanlarda hareket görülmüyor. Bu durum fiyatın yükseleceği yönünde olduğunu ya da gelecekteki belirsizliklere ve risklere karşı kendileri korudukları anlamına geliyor.

Kripto varlıklarının bu yılki dayanıklılık ve kendini toparlama gücü aslında bir bakıma da, ekonominin dizginlerini sıkıca tutan ancak daha fazla da sıkılaştırmayan Federal Rezerv’in aldığı pozisyonun piyasalara olan yansımasından ileri geliyor. Fed, genel olarak beklenen bir hamleyle gösterge faiz oranlarını %5,25 ile 5,50 arasında sabit tutarken, ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin tahminlerini pozitif anlamda yükselterek ekonomiye olan güvenin arttığına yönelik bir sinyal verdi.

Kripto dünyasından gelen son haberlere göre, Sam Bankman-Fried, FTX’in dramatik çöküşünün ardından banka dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi suçlardan hüküm giydi. Bu gelişme, firma içerisinden önemli mevkilerde çalışan kişiler tarafından verilen suçlayıcı ifadeler sonrasında gerçekleşti.

Bu arada, PayPal PYUSD ile stabilcoin alanına girmek üzereyken SEC engeline takıldı. SEC şirket aleyhine mahkeme celbi çıkartması ABD’deki kripto varlıklarına yönelik incelemenin devam ettiğini gösteriyor. Daha olumlu bir gelişme olarak, Gürcistan Ulusal Bankası, dijital Gürcü Larisi pilot uygulaması için Ripple ile bir ortaklık arayışına girdi. Bu projeyle, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (MPDPB) yönelik araştırma ve incelemelerin tam da küresel çapta arttığı bir dönemde, Gürcistan’ın blokzincir teknolojisini finansal sistemlerine entegre etme konusundaki kararlılığını vurgulanmış oluyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu