Haberler

Bitfinex Alpha 78 | Kripto Piyasalarında Değişen Dinamikler ve ABD Ekonomisi: Son Gelişmeler ve Beklentiler

Bitcoin’in son yükselişi yatırımcılarda alım yönlü bir heyecan dalgası yaratmış olsa da bu yükseliş saman alevi gibi parlayıp sönmekten öteye geçemedi. BTC, bu hızlı yükselişle birlikte 17 aydır göremediği $35.000’lıkseviyeyi de geçmiş oldu. Fakat bu yükseliş bir yandan da 23 Ekim tarihi itibariyle, Ocak ayından beri görülen ve en yüksek miktar olan $275 milyar dolar değerinde sürpriz bir hacimle kısa pozisyon tasfiyesine de zemin hazırlamış oldu.

Bitcoin’e olan kurumsal ilgi ve katılımın giderek daha da arttığı belirgin bir şekilde görülüyor. CME’deki Bitcoin kripto opsiyon işlem hacmi Ekim ayını $2 milyar doların üzerinde rekor bir hacimle kapatmış olacak. Aynı zamanda, şu an $1,15 milyar dolar hacminde sabitlenmiş açık pozisyonlarının yenilendiğine yönelik emareler de görülüyor. Kurumların BTC’deki açık pozisyonlarını yenilemesi, geçmiş trend verileriyle birleşince Bitcoin’in Ekim ayındaki yükseliş eğiliminin Kasım ayında devam etme ihtimalinin %60 olduğunu ortaya koyuyor.

Gerçi, piyasada ciddi bir satış hacmi de söz konusu. Bitcoin $35.000 dolarlık seviyeyi geçer geçmez kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının önemli bir kısmı bu hızlı yükselişten para kazanmaya niyetlendi. Bu kısa vadede kâr elde etme isteği 11 Nisan 2023’ten bu yana ilk defa bu kadar belirgin bir biçimde kendini gösterdi. Fakat buna karşılık uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları elindeki malları satma konusunda pek de istekli olmadılar ve kararlı tutumlarını sürdürdüler, şu anda bu gruptakilerin elindeki mal miktarı adet olarak 14,899 milyon BTC’ye ulaşmış durumda. Bitcoin’in son gösterdiği performans bize esas itibariyle yükselme eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Kısa vadeli yatırımcılar kâr fırsatı kollarken uzun vadeli yatırımcılar ellerindeki malların yükseleceğine olan sarsılmaz bir inançla kolay kolay satmaya niyetli görünmüyorlar. Piyasa dinamiklerine bakılırsa kriptonun boğa piyasasının ilk safhasında olabileceğimiz anlaşılıyor.

Makroekonomik duruma bakıldığında ise, Eylül ayı ABD yeni müstakil ev satışlarında, yıllık medyan fiyatındaki gözle görülür düşüşe rağmen, ciddi bir yükselişle son 19 ayın en büyük artışı kaydedildi. Müteahhitler, ikinci el ev piyasasında yaşanan sıkıntılardan faydalanarak indirim yapıyor. Ancak konut kredisi faiz oranlarındaki artışla birlikte kredi başvurularının giderek azalması nedeniyle konut talebinin düşmesi bekleniyor.

Bu arada ABD $33 trilyon dolarlık cari borcunun hızla artması nedeniyle giderek büyüyen bir mali sorunla boğuşuyor. 2023 yılı bütçe açığı 2022’ye göre %23’lük bir artışla 1,695 trilyon dolara ulaştı. Borcun GSYH’ye oranı ise 2022’de %97’ye ulaştı ve 2029’a kadar %107’ye yükseleceği tahmin ediliyor. Fakat yine de, ABD ekonomisi 3. çeyrekte %4.9’luk GSYH büyüme oranıyla tahminlerinde ötesinde güçlü bir büyüme gösterdi.

Ekonominin dirençli ve dayanıklı olduğu imalat sektöründen de görülebiliyor. Beş ay üst üste daralma yaşadıktan sonra Ekim ayında, yeni siparişlerdeki artışla canlanan ABD imalat sektörü hızlı bir toparlanma yaşadı. Hizmet sektörü de bunu takip etti ve PMI değeri son üç ayın en yüksek seviyesi olan 50.9’a yükseldi. Ancak bu ekonomik büyüme beraberinde enflasyon endişelerini de getiriyor. Eylül ayında Kişisel Tüketim Harcamaları enflasyon oranı % 3,44 olarak gerçekleşti ve çekirdek enflasyon hala Federal Rezerv’in uzun vadeli hedefinin iki katı olan yüzde dört seviyesinde.

Dinamik bir kripto ortamında, olumlu haberlerin yoğun olduğu bir hafta geçirdik. JPMorgan’ın JPM Coin’inin, kurumsal ve kurumsal müşterileri tarafından günlük 1 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdiği ortaya çıktı. BlackRock Bitcoin ETF’sinin DTCC’de listelenmesi de piyasayı canlandırdı ve her ne kadar böyle bir listeleme standart bir protokol olsa da ve düzenleyici eylem açısından herhangi bir ipucu sağlamasa da, SEC onayının yakın olduğuna dair spekülasyonları arttırdı.

Son olarak Bitfinex Securities, şirketlerin sermaye artırımına yardımcı olacak dünyanın ilk tokenize tahvillerinden birinin ihracını duyurdu. ALT2611 kasım ayında listelenecek ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve İpek Yolu ülkelerinde mikrofinans fırsatlarına ve küçük ve orta ölçekli işletmelere yatırımları için kaynak sağlayacak.

Muhteşem bir al-sat haftası geçirmeniz dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu