Haberler

Bitfinex Alpha-77 | Bitcoin $30.000 Psikolojik Sınırını Geçmesiyle %19’luk Artış Sağladı

Bitfinex-Alpha iki aydan fazla bir süredir piyasada oynaklığın artacağı yönünde tahminlerde bulunuyordu. Son gelişmelerle bu tahminler doğrulanmış oldu. Bitcoin’in, 16 Ekim tarihli fiyatının $30.000 psikolojik sınırını geçmesiyle birlikte, 24 saatlik volatilitesinde sadece dokuz saat içerisinde %1200 gibi inanılması zor bir yükseliş gerçekleşti.

Harcanan Çıktı Yaş Bantları (SOAB) gibi zincir üzerindeki ölçümler de, gelecek aylarda oynaklığın süreklilik göstereceği yönündeki tahminleri desteklemektedir. Bitcoin’in 16 Ekim tarihli fiyatının $28.000’dan $30.000’a kadar hızlı yükselişini, SEC’in BlackRock’ın iShares Bitcoin ETF başvurusunu onayladığına dair henüz doğrulanmamış söylentiler daha da hızlandırdı. Fakat Bitcoin’in bu yükselişi kısa sürdü ve tepe noktasından 28.000$ seviyesine kadar geri çekildi. Bu geri çekilme sırasında ise 17 Ağustos’tan beri görülen en yüksek miktar olan 136 milyon doların üzerinde kısa likidasyon gerçekleşti.

Fiyattaki yükseliş, vadeli işlem piyasalarındaki uzun vadeli piyasa alımlarıyla ilişkilendirilirken bir saat içinde 5,5 milyar dolardan fazla alım yapıldı. Ancak bu yükseliş hareketi geçiciydi ve dalgalanmalarla long ve short pozisyonlarda toplam 187 milyon dolarlık likidasyona neden oldu. Geçen hafta görülen hareketler, kripto piyasasının özellikle likiditenin düşük olduğu dönemlerde yüksek hacimli işlemlere olan duyarlılığının altını bir kez daha çizmektedir. Hızlı fiyat hareketleri kısa pozisyonlardaki sıkışmadan kaynaklanmayıp, piyasanın spot ETF haberlerine verdiği ani tepkiden de önemli ölçüde etkilendi. Bu durum, piyasanın gelen önemli haberlere ne kadar duyarlı olduğunu da göstermektedir. $30.000’ın aşılması ve ardından tekrar $28.000’ın altına inilmesinin ardından Bitcoin, $30.000 seviyesine tekrar çıkmak için iki girişimde bulundu ve nihayetinde 23 Ekim Pazartesi günü bunda başarılı oldu.

Geçen haftanın ekonomik haberlerine baktığımızda ise, ABD ekonomisinin bazı sektörleri dirençli olduğunu kanıtlarken, diğerlerinin ise uyarı sinyalleri verdiği görülmektedir. Geçen hafta, 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, 16 yıldır görülmemiş şekilde ve psikolojik açıdan önemli bir seviye olan %5 sınırına yaklaştı. Yüksek hazine getirilerinin faiz artırımlarıyla ilişkili olduğu düşünüldüğünde, geçen haftaki getirilerdeki yukarı yönlü artış, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek olacağı beklentimizin önemini ortaya koyuyor. Güçlü tüketici harcamaları üçüncü çeyreği yüksek bir değerle tamamladığı gibi, aynı zamanda üçüncü çeyrek GSYH’nin bir öncekini gölgede bırakabileceği beklentilerini de artırdı. İşgücü piyasası da güçlenmeye devam etti ve 14 Ekim’de biten haftada işsizlik başvuruları son dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Güçlü işsizlik rakamlarına rağmen, işgücü piyasasının soğumaya başladığına dair işaretler de görülmeye devam ediyor. Konut cephesinde ise Ağustos ayındaki tedirgin edici düşüşün ardından Eylül ayı taze bir nefes oldu.

Kripto para birimlerinin giderek daha fazla benimsediğini gösteren bir gelişme de, lüks otomobil devi Ferrari kripto ödemelerini kolaylaştırmak için BitPay ile işbirliği yapmasıydı. Ancak, kripto dünyasında her şey iyi gitmiyor. New York Başsavcısı sektörün önde gelen firmalar aleyhine dava açtı: Gemini Trust, Genesis Global Capital ve Digital Currency Group (DCG) tarafından Gemini Earn programı aracılığıyla 1 milyar dolardan fazla büyük bir dolandırıcılık yapıldığı iddia ediliyor. Son olarak, Bitcoin’i resmi ödeme aracı olarak kabul etmesinden iki yıl sonra El Salvador’daki dönüşümü ele alıyoruz.

Herkese karlı işlemler yapmayı dileriz!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu