Haberler

Bitfinex Alpha 75 | Volatilite Arttıkça Bitcoin Uzun Vadeli Yatırımcılarda Toplanıyor

Bitcoin tarafında yatırımcı dinamiklerinde önemli bir değişiklik oldu. Kısa vadeli yatırımcılardaki Bitcoin arzı şu anda 13 Nisan 2023’ten bu yana yaklaşık bir milyon BTC azalırken, uzun vade yatırımcılardaki (LTH) arz aynı dönemde bir milyondan fazla arttı. Arzdaki bu değişiklik, piyasanın uzun vadeli yatırımcıların lehine nasıl evrildiğini gösteriyor. Bitcoin’in fiyat hareketliliği de Ekim ayına canlı başladı. 24 saatlik volatilite 2 Ekim’de yüzde 340’ın üzerinde artarken, bu koşulların en azından ayın geri kalanında da devam edeceğini öngörüyoruz. BTC opsiyon piyasasına bakıldığında, bahsedilen volatilitenin hâlâ tarihsel volatiliteden daha yüksek olduğu ve ABD hisselerinde gözlemlenen benzer volatiliteyle uyumlu olduğu görülüyor.

Bununla birlikte, BTC korelasyonunun büyük ABD endeksleriyle ayrılmasında da ilgi çekici bir gelişme görülüyor. BTC fiyatının, daha yeni sert bir şekilde 4200 puan seviyesinden yukarı çıkan S&P500 endeksinden önce mevcut aralığının altına inmesi, BTC’nin hisse senetleriyle olan bağlantısını neredeyse tamamen kopardığını gösteriyor. Makroekonomi de karışık sinyaller vermeye devam ediyor, ancak bize göre yumuşak bir iniş giderek daha muhtemel görünüyor.

Konut piyasası, ipotek başvurularının düşmesi ve bekleyen konut satışlarının azalması gibi stres belirtileri göstermeye devam ediyor, ancak buna karşın ABD imalat sektörü nihayet toparlanıyor gibi görünüyor. Satın Alma Yöneticileri imalat alt endeksi neredeyse bir yıl içinde ilk genişlemesini gerçekleştirdi.

Ancak ABD iş piyasası bazı yumuşama belirtileri gösteriyor. Iş ilanlarında bir artış ve istihdamda bir yükseliş yaşanmasına rağmen, büyümenin temelinin sürdürülebilir olmadığına dair bazı belirgin işaretler bulunuyor. Örneğin, iş büyümesinin çoğu mevsimsel, tatille ilgili işe alımlara bağlanabilir. Ayrıca, ABD’de tam zamanlı istihdam azalmaktadır.

Kripto dünyasından gelen haberler de çeşitlilik gösteriyor. Ripple’ın XRP’si, bir hakimin SEC’nin, XRP’nin yatırımcılara güvenli bir araç olarak pazarlanmadığını belirleyen daha önceki bir karara itiraz etme talebini reddetmesiyle bir zafer daha kazandı. Ancak bu olumlu haber, Avalanche-tabanlı bir SocialFi platformu olan Stars Arena’nın AVAX tokenlerinde yaklaşık 3 milyon dolar kayba yol açan bir güvenlik ihlalinin kurbanı olduğunu duyurmasıyla hafifletildi. Daha sonra kayıpları telafi etmek için yeterli fon sağladığını açıklamasına rağmen, bu tür merkezi olmayan platformların destekçileri için güven verici değil. Bu arada Thorswap, FTX hackine kadar izlenen yasadışı işlemleri tespit ettikten sonra “bakım moduna” girmek zorunda kaldı ve yerel tokenı RUNE’ın yüzde 9 oranında düşmesine neden oldu. Platform trading operasyonlarını durdurmuşken bunu yaptığı için yoğun eleştirilere maruz kaldı.

İyi bir trading haftası dileriz!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu