Haberler

Bitfinex Alpha-74 | Sınırlı Bitcoin Arzı Fiyatlamaları Volatilitenin Artacağına Dair İpucu Veriyor

Piyasalarda bugün yaşanan artış, Bitfinex Alpha’nın düzenli okuyucuları için hiç de şaşırtıcı olmamalı.

Bitcoin fiyatları borsalarda Mart 2020’den beri düşüyor ve şu an Ocak 2018’in başlarından beri görülen en düşük seviyeye ulaşmış durumda ve bu durum arzı ciddi ölçüde sınırlıyor.

BTC’nin uzun vadeli yatırımcıları oldukça kararlı bir şekilde “HODL” modundayken üç yıldan daha eski Bitcoin arzı Şubat 2023’ten beri büyük ölçüde hareketsiz kaldı. Kısa vadeli yatırımcılar grubu ise satmaya biraz daha istekli olsa da Harcanan Çıktı Yaşı Bantları analizimiz, 12-18 aydır hareketsiz olan bazı Bitcoin’lerin piyasaya yeniden girerken, 6-12 ay arasında tutulan Bitcoin’in hala büyük ölçüde hareketsiz olduğunu gösteriyor.

Opsiyon piyasası bu hafta bize piyasa hareketlerini önceden haber vermeye başladı. Genellikle traderların yakın gelecekte çok daha yüksek volatilite beklediklerinin güvenilir bir göstergesi olan zımni volatilitenin tarihsel volatiliteyi aşmasıyla, Bitcoin’de muhtemelen fiyat dalgalanmaları yaşacağı artık daha da belli oldu. Nitekim son dönemdeki borsa performansları da bu görüşü doğruluyor. Bazı endişeler devam etse de, piyasaya duyulan güvenin hala sağlıklı bir ekonomik görünümle desteklendiği rahatlıkla söylenebilir. Güçlü işgücü piyasası ABD’deki ekonomik büyümenin başlıca itici gücü olmaya devam etmekte ve yumuşak bir ekonomik iniş umutlarını güçlendirmektedir. Genel enflasyon oranında artış olsa da, Ağustos ayı çekirdek enflasyon rakamının nispeten düşük çıkması, Fed’in faiz oranlarını sabit tutma kararında haklı olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, hem harcamaları hem de ekonomik büyümeyi hepsi bir araya gelerek engellemesi mümkün olan, otomobil işçileri grevinin halen sürmesi, öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlaması, enerji maliyetlerinin yükselmesi ve yüksek seyreden faiz oranları gibi kritik hususların da özellikle altını çizmeye devam ediyoruz.

ABD tüketici güveni de hem artan faiz oranları hem de siyasi gerginliklerin etkisiyle Eylül ayında geriledi. Tüketici Güven Endeksi geleceğe yönelik beklentilerde belirgin bir düşüş gösterdi. ABD Merkez Bankası yılsonuna kadar bir faiz artışı daha yapabileceğinin sinyalini verdi.

Bu bağlamda, kriptonun benimsenme hızı düzenleyici gecikmeler nedeniyle engellenmeye devam ediyor. SEC, Ether vadeli işlem ETF’si için yapılan en son başvuruya ilişkin kararın Aralık ayına kadar ertelendiğini, bu ay karara bağlanması gereken diğer bir sürü Bitcoin spot ETF başvurusunun da ertelenmesinin beklendiğini söyledi. Bu arada, Tayvan düzenleyici kurumunun kripto sektörü için yeni yönergeler belirlediğini bu durumun ise yerli kripto sektöründe proaktif bir tepkiye yol açarak büyük borsaların kendi düzenleyici örgütlerini kurmak üzere bir araya geldiğini gördük. Diğer haberlere gelirsek, Terraform Labs’ın eski CEO’su Do Kwon, Karadağ’dan iadesi için uğraşmaya devam ederken IcomTech’in kurucusu ise, kripto saadet zinciri kurma iddialarıyla ilgili olarak elektronik dolandırıcılık suçlamasını kabul etti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu