Haberler

Bitfinex Alpha 73 | Satışlar Pik Yaparken Piyasalar Hala Stabil Durumunu Koruyor

Bu haftaki bültenimizde, birtakım zincir üstü indikatörleri analiz ederek Bitcoin piyasalarını ve piyasa duyarlılığının son durumunu değerlendiriyoruz.

Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) indikatörü bize, Bitcoin’in kısa vadeli yatırımcıları arasında artık satıcıların giderek tükendiği hissinin hâkim olduğunu, yani bu yatırımcı grubunun yaptığı satışların artık pik yaptığını ve dönüşün başladığını açık şekilde göstermektedir. O halde bu indikatöre göre bu fiyatlardan Bitcoin almak mantıklı görünüyor.

Diğer taraftan, uzun vadeli yatırımcılar, her ne kadar Bitcoin’in uzun vadede yükseleceğine dair inançları tam olsa da kısa vadeli yatırımcılar kadar dinamik ve hızlı değiller, bu nedenle BTC fiyatını yerinde tutan bir çıpa görevi görürler. Nitekim Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) indikatörü de bize aynı şeyi söylüyor. Kısa vadeli yatırımcılar zincir üzerinde coinlerini zararda, uzun vadeli yatırımcılar ise kârda taşıyorlar. Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatının son birkaç aydır nispeten sabit kalması – Uzun Vadeli Sahip Harcama Çıktı Oranı pozitif olsa da- fiyatların artık bu seviyelerde oturduğunu gösteriyor.

Gün içindeki volatilitede artış olduğu da görülüyor. Geçen hafta, sürekli vadeli işlem piyasalarındaki BTC sözleşmelerinde 44 milyon dolardan fazla bir miktarda likidasyon görüldü, fiyatlar ise 1000 doların üzerinde seyretti. Umulan şey, bunların büyük kısmının piyasa düştüğünde gerçekleşen uzun vadeli likidasyonlar olması ancak, bu hareketlerin çok zayıf spot hacimlerle çok daha kötüleşebileceği hususunu da değerlendiriyoruz. Opsiyon işlemleri indikatörleri de bunu destekliyor. Zımni volatilite şu an için tarihsel volatiliteyi geride bırakmış durumda ve 3 milyar dolarlık şoke edici bir miktardaki opsiyonun vadesi ay sonunda dolacak, takip eden iki haftalık vadede ise şu an için neredeyse hiçbir açık pozisyon bulunmuyor.

BTC piyasalarında işlem hacimleri ve volatilite artarken bir yandan da makro ekonomi yönünü belirlemeyle uğraşıyor. Fed, ekonomide yumuşak bir iniş gerçekleştirmek amacıyla faiz oranlarını sabit tutmaya devam ediyor, fakat bazı sektörlerden gelen güven endeksleri bunu başarmanın pek de kolay olmayacağını gösteriyor. Eylül ayı NAHB/Wells Fargo endeksinin Nisan ayından beri en düşük seviyeye gerilemesiyle birlikte, müteahhitlerin konut talebi konusunda önlerini görmeleri giderek daha zorlaşıyor. Mortgage oranlarının yükselmesiyle talepte görülen hızlı gerileme, konut başlangıçlarının da son üç yılın en sert düşüşünü yaşamasına neden oldu. Buna rağmen, yeni konutlara yönelik bir miktar talep artışı olduğunu gösteren Ağustos ayı inşaat ruhsatlarında yaşanan artış sektöre yönelik olumlu bir gelişme oldu.

Fakat yine de, faiz oranlarının yakın zamanda düşmesi beklenmediği gibi, ABD’deki işletmeler de Eylül ayı verilerinde ekonomik büyümenin oldukça yavaşladığını bununda zorlu ekonomik koşullara yol açacağını kabul ediyorlar. Hizmet sektörü ise Şubat ayından beri en yavaş büyüme oranlarını gösterdi, yeni siparişlerde ise çarpıcı bir düşüş gerçekleşti.

Bu iç karartıcı gelişmeleri bırakıp biraz da kriptodaki iç açıcı gelişmelerden söz edelim. Bu haftaki kripto haberlerinin büyük ölçüde olumlu olması oldukça sevindirici. Tether, yenilikçi teknolojileri destekleme misyonuna uygun olarak bu hafta, veri merkezi, bulut, yapay zeka, bilişim ve blok zinciri hizmetleri sağlayan Alman şirketi Northern Data Group’a yatırım yaptığını duyurdu. Eş zamanlı olarak Google Cloud, BigQuery servisi bünyesine 11 blok zinciri ağı daha eklediğini ve böylelikle hem veri alabileceği hem de veri sağlayabileceği toplamda 19 ağa ulaştığını duyurdu. DeFi alanında da PancakeSwap, daha fazla fiat on-ramp çözümü eklemek amacıyla Transak’la işbirliği yaptığını duyurdu; CoinShares ise ABD’li akredite yatırımcılara kripto portföy çözümleri sunmak üzere Amerikan sahil kentlerinde hedge fon bölümünü açtı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu