Haberler

Bitfinex Alpha 72 | Piyasalar Sessiz Kalırken Ethereum Zincir İçi Aktivite Artıyor

Ethereum’un Katman 2 (L2) ağlarındaki zincir içi faaliyetler boğa piyasası zirvelerine yakın seyrediyor. Ethereum’un Polygon, Arbitrum ve diğerleri gibi L2 ağları, ana ağın beş katı hızda işlem gerçekleştiriyor. Varlıkların Kilitli Toplam Değeri (TVL) yaklaşık 21,45 milyar dolarda sabit kalırken, L2 ölçeklendirme çözümlerine kilitlenen varlıklar iki katından fazla artarak 9,56 milyar dolara yükseldi.

Ocak ayından bu yana, 35 milyar dolar değerinde 1,3 milyon Bitcoin “Kısa Vadeli Sahipler (STH) tarafından elden çıkarıldı. STH’lerin bu tutumu bahsi geçen zaman zarfında Bitcoin adına ciddi rol oynadı. Ortalama fiyatı 20.500 dolar civarında seyreden BTC, için bu fiyat stratejik bir seviye haline gelmiş durumda. Geçen ay 28.200 dolar civarında seyrederken, Uzun Vadeli Sahipler’in (LTH’ler) satış işlemleri sonrası STH’ler devreye girdiği gözlemlenmişti. Ancak mevcut durum, STH’lerin bu varlıkları boşalttığını ve LTH’lerin tekrar satın alma fırsatından yararlandığını gösteriyor. STH’lerin bu tür ‘zaman kapitülasyonu’ bu kohortun tipik bir örneği ve BTC piyasalarında daha fazla LTH birikimi eğilimi devam ediyor.

Ekonomik görünümün iyi durumda seyretmesiyle birlikte bu hafta FOMC’de faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ekonomik anketler; enflasyonist baskıları, işe alım mücadelelerini ve dalgalanan tüketici duyarlılığını rapor ediyor. Ağustos ayında tüketici fiyatları, benzin fiyatlarındaki yüzde 10,6’lık sıçramanın etkisiyle yüzde 0,6 artarken, çekirdek enflasyon yüzde 0,3 ile daha ılımlı bir büyüme kaydetti. Üretici fiyatları ise benzin maliyetlerinin de etkisiyle yüzde 0,7 ile Haziran 2022’den bu yana en sert yükselişini gerçekleştirdi. Bu yükselişler önümüzdeki aylarda düşük enflasyona ulaşmanın önündeki potansiyel engellere işaret ediyor.

Tüm bunlara rağmen perakende satışlarda yüzde 0,6 oranında bir artış gözlemleniyor ve işgücü piyasası, ekonomiye olan güveni gösteren bir dayanıklılık sergiliyor. Tüm bu bilgiler ışığında, ABD ekonomisinin bir dönüm noktasında ve bu durumu okumak giderek daha karmaşık hale geliyor.

Geçtiğimiz hafta kripto manşetlerine ise Blackrock, Fidelity, Invesco ve Ark Invest’in önceki başvurularını yansıtan, Bitcoin spot ETF’si için onay arayan en son geleneksel varlık yöneticisi Franklin Templeton hâkim oldu. Bu, kripto geleceği için iyiye işaret olsa da, ekosistem hala geçmişten beri devam eden sorunlarla boğuşmakta. Bunlara ek olarak, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) hapisten çıkma girişiminde başarısız olurken Binance.US, artan düzenleyici incelemeler nedeniyle CEO’sunun istifasını duyurdu. Ayrıca Genesis Global Capital, kripto spot ve türev ticaret operasyonlarına son verdiğini duyururken Bybit, Ekim ayında Birleşik Krallık regülasyonlarının sıkıştırmalarına hazırlık yapma amacıyla Birleşik Krallık piyasasını boşaltma kararını açıkladı.

Keyifli Trade’ler!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu