Haberler

Bitfinex Alpha-71 Piyasa olay odaklı hale geldikçe BTC likiditesi ve sermayesi azalıyor

Bu hafta Bitcoin için yine aralıkta kalmış bir hafta olarak gözüküyor. Madenci ve arz dinamikleri, daha fazla etkinlik temelli oynaklık ile birlikte piyasanın daha belirgin özellikleri haline geliyor. Bitcoin madencilik maliyetleri 24,287 dolar olarak tahmin ediliyor, bu da madencilik operasyonel faaliyetlerinin ve hash oranının düşmesiyle birlikte madencilik zorluğunda %2.65’lik bir azalmaya yol açtı.

Likitite de azalmakta, üretilen Bitcoin’in neredeyse %69’u bir yıldan fazla süredir hareket etmiyor. Dünyanın en büyük kripto varlığı artık uzun vadeli inananlar ve yüksek inançlı yatırımcıların elinde giderek artıyor. Artık kripto piyasasındaki herhangi bir oynaklık, genellikle 17 Ağustos’taki ani düşüş gibi olaya dayalı şoklarla veya SEC tarafından potansiyel spot Bitcoin ETF ürününün onayı gibi algılanan olumlu haberlere atfedilmektedir. Bununla birlikte, sermaye de piyasadan çekilmektedir. BTC, ETH ve büyük stabilcoin’lerin toplam gerçekleşen değer ölçüsünün analizi, Ağustos ayında pazardan yaklaşık olarak 55 milyar doların çıktığını göstermektedir.

Bu dinamikler, ABD ekonomisinden devam eden karma sinyallerin arka planına karşı geliyor. Hizmet sektörünün büyüdüğüne dair son PMI verilerine göre, enflasyon konusundaki endişeleri pekiştiriyor, istihdam fabrika siparişleri yavaşlıyor. Tarım dışı verimlilik artıyor, ancak envanter-satış oranı 3 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düştü. ABD ticaret açığı devam ediyor.

Tabii ki tüm ekonomik verilerin genel ekonomiyi değerlendirirken eşit ağırlığa sahip olmaması gerektiğini ve hepsinin bağlantılı olmadığını belirtmek önemlidir, ancak net bir resmin eksikliği, politika yapıcılarının gelecek haftaki FOMC toplantısında faizleri sabit tutmalarını beklediğimiz anlamına gelmektedir.

Kripto haber gelişmelerinde, FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’ın yasal erişim sorunları devam ediyor ve savunması mevcut düzenlemeleri sorguluyor. Bu arada, Visa, stabilcoin işlemlerini artırmak için Solana blockchain ile ortaklık kurdu. Blockchain inovasyonunda ise bir Ethereum geliştiricisi, önemli anlaşmazlıkları arabuluculuk yapacak bir “Ethereum Yüksek Mahkemesi” öneriyor.

İyi bir trade haftası geçirin!

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu