BitConnect’in Kurucusu Ponzi Dolandırıcılığıyla Suçlanıyor

BitConnect’in Kurucusu Ponzi Dolandırıcılığıyla Suçlanıyor

San Diego‘daki federal bir jüri, kripto para yatırım platformu olan BitConnect‘in kurucusunu bir Ponzi şeması işletmekle suçlayan bir iddianame yayınladı.

Mahkeme belgeleri, kurucu Satish Kumbhani‘nin “Borç Verme Programı” adlı bir ürün hakkında yatırımcılara yalan söylediğini ortaya koyuyor. Kredi veren ürünün, kripto para birimlerinin oynaklığı üzerinde ticaret yapmak için “BitConnect Ticaret Botu” ve “Volatilite Yazılımı” kullandığı iddia ediliyor. İddianameye göre BitConnect, erken yatırımcılara daha sonraki yatırımcılardan gelen fonlarla ödeme yaptığı için bir Ponzi planı olarak çalıştı. Kumbhani ve yanında bulunan birkaç kişi daha, yatırımcılardan 2,4 milyar dolara yakın para çekti.

Kumbhani, Borç Verme Programını bir yıl sonra kapattı. Ardından, BitConnect’in yerel dijital varlığı BitConnect Coin’in (BCC) fiyatını manipüle etmek için pazarlamacı ağını kullanarak para birimine talep oluşturdu. Dolandırıcılık yoluyla elde edilen fonlar, BitConnect’in kripto cüzdanları ve diğer uluslararası kripto borsaları aracılığıyla dikkatlice yönlendirildi.

Kumbhani, BitConnect’i bir para aktarma merkezi olarak işletti; ancak şirketi hiçbir zaman Banka Gizliliği Yasası uyarınca kayıt almadı. Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), finansal kurumları, kıymetli evrakların nakit alımlarından oluşan bir veri tabanı tutmaya, 10 bin doları aşan işlemler için nakit işlem raporları hazırlamaya ve şüpheli faaliyetleri bildirmeye zorlayan yasayı uyguladı. Şüpheli faaliyet kara para aklama, vergi kaçakçılığı veya diğer suçlarla ilgili olabilir.

Ünlü kripto Ponzi şemaları

Ponzi şemaları yeni bir şey değil ve BitConnect, farklı kurucularla defalarca yeniden doğmuş olmasına rağmen, en azından 2018’den beri Ponzi bölgesini işgal ediyor. Orijinal BitConnect‘in sahibi olduğu iddia edilen Divyesh Darji, 2018’de tutuklandı.

Kripto para birimi alanında birkaç başka vaka ortaya çıktı. Kısa süre önce, polis ve Brezilya‘daki Hızlı Müdahale Grubu, Güney Afrikalı Johann Steynberg‘i 2020’nin en önemli kripto dolandırıcılığında %10’a varan getiri vaat ettiği için tutukladı. 29.000’den fazla BTC, Steynberg’in şirketi Mirror‘ın elinden geçti.

Federal Polisin bir Ponzi planını ortadan kaldırdığı ve 30 milyon dolara el koyduğu Brezilya’da 2021’de başka bir dava ortaya çıktı. Yetkililer beş kişiyi tutukladı, bunlardan biri, saadet zinciri aracılığıyla milyarlarca doları transfer ettiği ve %15’e varan geri dönüş vaadinde bulunduğu iddia edilen Gladson Acácio‘ydu.

Panamalı Gutenberg Dos Santos, kendi ülkesinde, yatırımcıları, kâr payları ve gerçekçi olmayan yüksek getiri oranları elde edeceklerini düşünmeye yönlendiren Airbit Ponzi şeması nedeniyle tutuklandı. Ponzi şemasının 2015’teki başlangıcından bu yana 20 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğine inanılıyordu. Dos Santos daha sonra yargılanmak ve 20 ila 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmak üzere ABD‘ye iade edildi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Toplulukları Ukrayna İçin Rusya’ya Karşı Ağır Tepkiler Gösteriyor

ABD’li avukat, adalete bağlıyız diyor

Yetkililer, kripto para dolandırıcılığı kurbanları için savaşmaya devam edecekleri konusunda kararlılar. ABD’nin Kaliforniya Güney Bölgesi Başsavcısı Randy Grossman, “ABD Savcılığı ve kolluk kuvvetleri ortaklarımız, kripto para dolandırıcılığının kurbanları için adaleti sağlamaya kararlıdır” dedi. Khumbani tüm suçlamalardan suçlu bulunursa 70 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Khumbani şu anda firarda.