BitConnect’in Kuzey Amerika Sorumlusu Dolandırıcılıktan Suçlu Olduğunu İtiraf Etti

BitConnect’in Kuzey Amerika Sorumlusu Dolandırıcılıktan Suçlu Olduğunu İtiraf Etti

BitConnect Kuzey Amerika bölümünün başkanı Arcaro, BitConnect içinde, yatırımcıları 2 milyar doların üzerinde zarara uğratan ponzi şemasının içinde olduğunu kabul etti.

Arcaro, savunmasında “BitConnect dolandırıcılık komplosundan 24 milyon dolardan az olmamak üzere kazanç sağladığını itiraf etti.

Aktarılan bilgilere göre Arcaro, 15 Kasım’da 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. BitConnect , kripto para birimi döviz piyasalarının oynaklığı üzerinde ticaret yaparak büyük kazançlar sağlayabilecek tescilli bir teknoloji kullandığını iddia etti. 

Ancak savcılara göre, BitConnect, önceki yatırımcılarına daha sonraki yatırımcılardan para ödeyerek bir Ponzi şeması kullandı. ABD Savcılığı, BitConnect planının şimdiye kadar görülen en büyük kripto para dolandırıcılıklarından biri olduğunu belirtti. 

Arcaro’nun savunması, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) BitConnect’e karşı bir hukuk davası açtığı gün gerçekleşti. Düzenleyici kurum, BitConnect’i “dijital varlıkları içeren bir programa küresel bir sahtekarlık ve kayıt dışı yatırım teklifi” olarak adlandırdı. 

SEC, BitConnect kurucusu Satish Kumbhani ve diğerlerinin yatırımcıların fonlarını kendi çıkarları için zimmetine geçirdiğini iddia ediyor. Düzenleyici kurum ayrıca BitConnect’in dünya çapında geniş bir destekçi ağı kurduğuna inanıyor ve bunun koordineli bir çaba olduğunu öne sürüyor.