Faydalı BilgilerHaberler

Bitcoin’in Taproot Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin'in Taproot güncellemesi, Bitcoin blok zincirinde SegWit'ten bu yana beklenen en büyük değişiklik olarak görülüyor.

Taproot’un amacı, gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği yükseltmek için Bitcoin’in komut dosyalarının çalışma şeklini değiştirmektir. Kripto para endüstrisine ilgi duyan herkes gizlilik ve güvenlik unsurlarının ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler.

Bitcoin, piyasa değeri açısından en büyük ve en popüler kripto para birimi olsa da bu sorunların hala ele alınması gerekiyor. İşte Taproot, tam da bunu yapmaya çalışıyor.

Bugüne kadar BTC üzerinde iyileştirmek yapmak için onlarca fikir ortaya atılmıştı. Taproot güncellemesi, Bitcoin üzerinde pek çok gizlilik ve esneklik avantajı sağlamış olacak.

Bitcoin mining işlemleri yapanlar Taproot güncellemesini ağa entegre ettiklerinde ağ üzerinde büyük bir değişim yaşanmış olacak ve oldukça gizli bir ağ seviyesine ulaşılacak.

Taproot, ödeme ve senaryo durumlarına göre ödeme yöntemlerini bir araya getirecek ve tüm çıktıların aynı görünmesini sağlayacak.

Taproot, SegWit’ten bu yana en büyük Bitcoin güncellemesi olarak kabul ediliyor ve önümüzdeki birkaç saat içinde kilitlenmeye hazır olacağı belirtildi. Ek olarak güncelleme süreci, hafta sonu başlayacak.

Bu güncelleme ile beraber blockchain üzerinden gerçekleşecek olan veri ve işlemlerin sayısı düşecek. Daha düşük işlem ücretlerine fırsat tanıyacak ve işlem sayısı azaldığı için bloklarda daha çok işlem yapabilme imkanı sağlayacak.

Bitcoin madencilerinin büyük bir kısmı Taproot’u desteklediklerini zaten açıklamıştı.  Bu güncelleme ile birlikte günümüzde ulaşılabilecek en iyi seviyede gizliliğe geçiş sağlanmış olacaktır.

Üstelik bunlar yapılırken herhangi bir ek yük oluşturulmayacak. Taproot’un gizlilik, güvenlik ve verimlilik avantajları ile Bitcoin kullanım deneyiminiz olumlu bir şekilde etkilenecektir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu