Korku ve Açgözlülük Endeksine Göre Piyasada Aşırı Korku Hakim

Korku ve Açgözlülük Endeksine Göre Piyasada Aşırı Korku Hakim

Kripto para piyasasındaki ufak toparlanmaya rağmen, en popüler sosyal göstergelerden biri piyasanın “aşırı korku” içinde olduğunu gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi 

Korku ve Açgözlülük Endeksi, oynaklığı, piyasa hareketlerini, sosyal medyayı, hakimiyeti ve kripto para birimi yatırımcılarının duyarlılığını etkileyebilecek diğer faktörleri içeren sektördeki en popüler duygu göstergelerinden biridir.

Korku ve Açgözlülük
Kaynak: Alternatif.me

Endeks, piyasadaki mevcut eğilimleri yansıtmak için oldukça sık kullanılır. Yatırımcıların çoğunluğu arasında “aşırı korku” hakimken, Bitcoin’in fiyat hareketi aynı kalıyor. Uzmanlara göre bu süreçte yatırımcılardan büyük bir giriş görülmeyecek.

Tarihsel verilere göre, gösterge neredeyse tamamen Bitcoin fiyat hareketi ile ilişkilidir. Bu şaşırtıcı değildir çünkü endeks değerinin %50‘si piyasa oynaklığı ve momentumuna dayalı olarak hesaplanmaktadır.

Korku ve Açgözlülük endeksi 28 Aralık’tan bu yana iki haftadan kısa bir sürede 50.000 dolardan 40.000 dolara düşen Bitcoin fiyatının ardından bir noktada 41’den 10’a doğru hızla düştü.

Daha önce, şimdiye kadar izlenen en düşük değere, Bitcoin’in yaklaşık 9.500 dolardan işlem gördüğü Ağustos 2019’da ulaşılmıştı.

Şu anda Bitcoin 36.660 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %0.5 kayıpla negatif günlük performans gösteriyor. Ek olarak BTC 40.000 doları aşamadı ve bu da mevcut fiyatta ani bir düşüşe neden oldu.