Bitcoin Yüksek ABD Enflasyonundan Etkilendikçe Solana, Cardano ve XRP Düşüyor

Bitcoin Yüksek ABD Enflasyonundan Etkilendikçe Solana, Cardano ve XRP Düşüyor

Kripto para piyasası, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun ABD tüketici fiyat endeksinin 1982‘den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını bildirmesinin ardından sert bir şekilde düştü.

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, gelişmelerden sonra %2,76 oranında bir düşüş yaşadı ve gün içi en düşük 43,417 Dolar’a geriledi.

BESLEDİ
Tradingview.com

Solana, Cardano, Shiba Inu, Dogecoin ve diğer altcoinler lider kripto para biriminin düşüşünü takip etti. TÜFE geçen ay %0,6 artarak analistlerin beklentilerini aştı.

Enflasyonun beklenenden daha sıcak olması, ABD Merkez Bankası’nın Mart ayında kısa vadeli faiz oranını 50 baz puan artırma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Fed’in riskli varlıklar üzerinde daha fazla baskı yaratmasının beklendiği haberler üzerine düştü.

10 yıllık gösterge tahvilinin getirisi, yeni enflasyon verilerine göre Ağustos 2019’dan bu yana ilk kez %2‘nin üzerine çıktı.

Bunun yanında popüler kripto para destekçisi Mike Novogratz kısa süre önce bunun kendisi için “mantıklı bir hedef” olduğunu söyledi.