Faydalı BilgilerHaberler

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para birimlerinin atası olarak kabul edilen Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklara bir göz atın.

10 yılı aşkın süredir gizemini koruyan ünlü mucit Satoshi Nakamoto, 2009 yılında dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i icat etti. Nakamoto, Bitcoin’i açık kaynaklı ve diğer projeler için özgürce kullanılabilir bir şekilde oluşturdu.

Litecoin (LTC) ise 2011 senesinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirildi. LTC, temel olarak Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Ancak aralarında bazı farklılıklar bulunuyor.

Litecoin, Bitcoin sisteminde yer alan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkarıldı ve bu alanda oldukça başarılı oldu. Şimdi bu iki dev kripto para birimi arasındaki farklara bir göz atalım.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin ile Litecoin kripto para birimleri arasında pek çok fark bulunuyor. Bu farkları maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Bitcoin kripto para biriminin üretimi 21 milyon adet olarak sınırlandırılmıştır. Litecoin’de ise bu sınır 84 milyon adettir.
  • Bitcoin (BTC), SHA-256 algoritması üzerine oluşturuldu. Litecoin ise Scrypt.
  • Bitcoin’de bir blok 10 dakikada oluşturuluyor. Litecoin’de bu süre 2.5 dakika.
  • Bitcoin’de blok ödülü her 210 bin blokta yarı yarıya düşürülüyor. Litecoin’de ise her 840 bin blokta yarı yarıya düşürülüyor.
  • Bitcoin, 3 Ocak 2009  tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Litecoin 7 Ekim 2011 tarihinde Charles Lee tarafından hayata geçirildi.
  • Litecoin, daha hızlı blok üretimi sayesinde Bitcoin’e göre daha yüksek hacimlerde işlem yapabiliyor.

Bitcoinkripto para birimi yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık kaynaklı bir şekilde oluşturuldu. Günümüzde pek çok kripto para birimi, bu kodun değiştirilmiş sürümleriyle çeşitli düzeylerde başarı elde ettiler.

Litecoin (LTC) 2011 senesinde Bitcoin’in “Altın”ına “Gümüş” olmak için çıkarıldı. LTC, şu an piyasa değeri açısından ilk 20‘de yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu