Bitcoin Taproot Yükseltmesinin Bitcoin Fiyatı Üzerinde Unutulmaz Bir Etkisi Olmadı

Bitcoin Taproot Yükseltmesinin Bitcoin Fiyatı Üzerinde Unutulmaz Bir Etkisi Olmadı

Kısa Notlar

  • Bitcoin’in Taproot Yükseltmesi, yapım aşamasından aylar sonra Cumartesi günü yayına girdi.
  • Yükseltmenin, yayına girdikten sonra varlığın fiyatlandırması üzerinde bir etkisi olması bekleniyordu, ancak şu ana kadar fiyatlar sorunsuz geçti.
  • Bitcoin şu anda son 24 saatte %1,13 düşüşle 63.997 dolardan işlem görüyor.

Yaygın olarak beklenen Bitcoin Taproot Yükseltmesi yayınlandı, ancak varlığın fiyatlandırması, yarattığı söylentilerle eşleşmedi. Bazı analistler Bitcoin‘in zarar görme durumu olmadığına inanırken, diğerleri gerçek etkinin gelecekte yattığını savunuyor.

Bitcoin Taproot Yükseltmesi

Bitcoin’in yaklaşık dört yıldaki ilk önemli yükseltmesi, ağ için müjdelediği gelişmiş işlevler konusundaki heyecanın ortasında hafta sonu 709.632 numaralı blokta yayınlandı. Gelişmiş gizlilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik, Bitcoin Taproot Yükseltmesinin Bitcoin’e getirdiği özelliklerden bazıları.

Alyse Killeen‘e göre, “Taproot önemli çünkü bitcoin’in faydasını genişletmekle ilgilenen girişimciler için geniş bir fırsat sunuyor.” Yükseltme, ağı neredeyse ikiye bölen 2017 Segregated Witness yükseltmesiyle tam bir tezat oluşturan paydaşların çoğunluğu tarafından geniş çapta kabul edilebilirliği nedeniyle önem taşıyor.

Bitcoin boğaları, sunduğu gelişmiş işlevlerin yanı sıra, bir fiyat rallisini tetikleyebileceği umuduyla aktivasyon yaklaştıkça neşeyle ellerini ovuşturdu. Aktivasyondan bu yana, Bitcoin’in fiyatı, görünüşte rüzgarsız bir durgunluğa sıkışmış gibi göründüğü için büyük ölçüde olaysızdı. Yükseltmenin etkinleştirilmesinden birkaç gün önce, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.742 dolara, ardından 62.333 dolara ani bir düşüş yaşadı ve aktivasyondan sonra bir ralli gerçekleşmesi bekleniyordu.

Bitcoin şu anda son bir günde %1,13 düşüşle 63.997 dolardan işlem görüyor ve haftalık grafiklerde sadece %2.76’lık bir dakikalık düşüş. Günlük işlem hacimleri 29 milyar dolar civarında seyrederken, ağdaki aktivite %6.03’e düştü.

BTCUSD Grafiği Kaynak: TradingView

BTCUSD Grafiği Kaynak: TradingView

Zaten Fiyatlandırıldı mı?

Bitcoin’in etkileyici olmayan fiyatları, yükseltmenin zaten varlığa fiyatlandırılıp fiyatlanmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Taproot etkinleştirilmeden haftalar önce, Bitcoin bir dizi yeni tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi ve bazı analistler yükseltmenin önemli bir rol oynadığını belirterek endişe verici bir şekilde 69 bin dolara yaklaştı. Oanda’da bir analist olan Edward Moya için, yükseltme zaten fiyatlandırıldı ve bu nedenle “bitcoin fiyatı üzerinde minimum bir etkisi olacak”.

Başka bir grup, yükseltme henüz kullanıcılar tarafından tam olarak benimsenmediği için gerçek etkinin henüz gelmediğine inanıyor. Tam uygulanabilirliğin 2022’nin başlarında gelebileceğine ve güçlü bir fiyat rallisinin katalizörü olacağına inanılıyor. Her şey dengede duruyor ve büyük ölçüde ağ üzerindeki etkisine bağlı.

Apifiny CEO’su Hahoan Xu, “Taproot genel olarak olumlu bir gelişme olsa da, blok zinciri dünyasında büyük bir gelişme sağlayıp sağlamayacağına dair karar henüz belli değil” diyor. Segwit’in 2017’de etkinleştirilmesinden kısa bir süre sonra, Bitcoin %50’nin üzerinde tırmandı ve yatırımcılar döngüsel bir varlık olarak tarihin tekerrür edeceğinden umutlu.