Bitcoin Madenciliği Zorluğu Bu Yıl İlk Kez Düşüş Gösteriyor

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Bu Yıl İlk Kez Düşüş Gösteriyor

Kasım 2021’den bu yana ilk kez, Bitcoin madenciliği zorluk ayarlaması %1,49’u düzelterek düştü. Hareket, madencilik zorluğunun ve hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı art arda 6 pozitif zorluk ayarını takip ediyor.

Son iki haftadaki ortalama hash oranı saniyede 197.19 exahash’a (EH/s) düştü ve ortalama blok süresi 10 dakika 09 saniyede 10 dakikalık hedefi aştı. Zorluk ayarının bir sonucu olarak, bir sonraki geçerli bloğu çözmek için yarışan madenciler bunu marjinal olarak daha kolay buluyor.

Bitcoin madenciliği zorluğu, 8 aylık bir tırmanıştan sonra marjinal olarak düşüyor. Kaynak: Glassnode

Bitcoin madenciliği zorluğu, 8 aylık bir tırmanıştan sonra marjinal olarak düşüyor. Kaynak: Glassnode

Zorluk ayarı, Bitcoin protokolünün en belirgin özelliklerinden biridir. Her iki haftada bir veya 2.016 onaylanmış blok, yeni bir blok madenciliğinin zorluğu, son 2.016 bloğun ortalamasına göre “ayarlanır”, bu da blok madenciliğini kolaylaştırır veya zorlaştırır.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin teknik incelemesinden şunları yazdı: “İş kanıtı zorluğu, saatte ortalama blok sayısını hedefleyen hareketli bir ortalama ile belirlenir. Çok hızlı üretilirlerse zorluk artar.”

Sonuç olarak, son 2.016 blokta bloklar çok yavaş oluşturuldu (ortalama 10 dakika, 09 saniye). Sonuç olarak, zorluk ayarı otomatik olarak azalır ve madenciler sonraki 2.016 blokta geçerli blokları çözmeyi marjinal olarak daha kolay bulacaktır.

Tanınmış bir Bitcoin madencisi olan Denver Bitcoin‘e göre, %-1,49’luk düzeltme yıl için tek düzeltme olabilir.

Çin‘de Bitcoin madenciliği yasağının hash oranında feci bir düşüşe neden olduğu 2021 yılının Mayıs-Temmuz ayları arasındaki madencilik karanlık çağlarına kıyasla %1,49’luk bir düzeltme düşüyor. Bununla birlikte, 2021 boyunca hızla tırmandı ve Kazakistan ve Kanada gibi ülkeler ağın esnekliğini kanıtlayan gevşekliği yakaladıkça %31 oranında arttı.

Bitcoin madenciliği endüstrisi, Intel dahil olmak üzere teknoloji endüstrisi oyuncularının hash oranında bir düşüş yaratmaya ve kendi madencilerini tanıtmaya istekli olmasıyla giderek daha rekabetçi hale geliyor. Denver Bitcoin’in ima ettiği gibi, özellikle madencilik artan esneklik ve coğrafi esneklik gösterdiğinden, 300 eh/s hash oranı 2022’de ulaşılabilir bir hedef olabilir.