Bitcoin Madencileri Hodler’a Dönüşüyor

Bitcoin Madencileri Hodler’a Dönüşüyor

Veriler, geleneksel olarak çok para harcayan (BTC Satan – Elinde Tutmayan) Bitcoin madencilerinin son iki yılda hodler‘a dönüşmeye başladığını gösteriyor.

Bitcoin Madencileri Hodler Olma Yolunda

Glassnode‘un son haftalık raporuna göre, BTC madenci davranışları son iki yılda önemli ölçüde değişti ve geleneksel harcama yapanlar hodler olmaya başladı.

Buradaki ilgili gösterge, madenci cüzdanlarına giren veya çıkan toplam Bitcoin miktarını ölçen madenci net akışıdır.

Bu göstergenin, ölçümün borsalar perspektifinden yapıldığı normal net akış göstergesinden farklı olduğuna dikkat edilmelidir.

Metrik değeri negatif olduğunda, madencilerin rezervlerinden madeni para çıkardığı anlamına gelir. Bu değerler bir süre devam ederse, madencilerin şu anda Bitcoin’lerini boşalttığı anlamına gelebilir. Bu, madeni paranın fiyatı için düşüş olabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Eski bir Sony Life çalışanının kripto para servetine FBI tarafından el konuldu

Öte yandan, pozitif değerler, madencilerin BTC’lerini rezervlerine yatırdığı anlamına gelir. Böyle bir eğilim, birikim davranışı anlamına gelebileceğinden madeni para için yükseliş olabilir.

Şimdi, son birkaç yılda BTC madenci net akışının değerindeki eğilimi gösteren bir grafiğe göz atalım:

Görünüşe göre bu ağ akışları son zamanlarda büyük ölçüde negatif | Kaynak: Glassnode Week Onchain (51. Hafta)

Görünüşe göre bu ağ akışları son zamanlarda büyük ölçüde negatif | Kaynak: Glassnode Week Onchain (51. Hafta)

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, madenciler sadece birkaç yıl öncesine kadar çok büyük negatif ağ akışlarına sahipti. Bu, madencilerin o yıllarda ağır harcama yaptıkları anlamına gelir.

Ancak 2020 ve 2021 yıllarında işler değişti. Bu net akışlar çoğunlukla olumluydu ve madencilerin sürekli bir birikim halinde olduklarını gösteriyordu.

Bu eğilim, piyasaya her zaman satış baskısı getirdiği düşünülen madencilerin artık hodler’a dönüşmeye başladığı anlamına geliyor. Bu, kripto kıtlığını arttırdığından dolayı BTC için yükseliş sinyali olabilir.

Değişimin arkasındaki sebep, daha yeni ve daha gelişmiş madencilik teçhizatları olabilir ve bu da karları artırır. Rapor ayrıca, Bitcoin madencilerinin Kuzey Amerika’ya doğru taşınmalarının, artık ucuz borç ve kurumsal öz sermayeden yararlanabilecekleri ve böylece operasyonlarını daha uzun süre sürdürmelerine yardımcı olacağı anlamına geleceğini belirtiyor.

BTC Fiyatı

Yazım sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %3 artışla 48.8 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %17 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC'nin fiyatı bugün yükselmiş görünüyor | Kaynak: TradingView'de BTCUSD

BTC’nin fiyatı bugün yükselmiş görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD