‘Bitcoin Katili’ Denilen Bu Altcoin Mucidi Suçunu Kabul Etti!

‘Bitcoin Katili’ Denilen Bu Altcoin Mucidi Suçunu Kabul Etti!

2016 yılında batan ve yatırımcılarının ödemelerini yapmayan altcoin projesi OneCoin’in kurucusu Karl Sebastian Greenwood, hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti.  Bununla birlikte savcılar,  Greewood’un, 20 yıl mahpus cezasına çarptırılması istedi. Gerçek cezası ise Nisan 2023’te bir hakim tarafından belirlenecek. Tayland’da tutuklanan isim, Temmuz 2018’den beri gözaltında tutuluyor. Tayland, Ekim 2018’de Greenwood’u ABD’ye iade etmişti. İşte ayrıntılar…

Bu altcoin projesi Bitcoin katili olarak lanse edilmişti

Pozi şeması olduğu anlaşılan OneCoin kurucularından Karl Greenwood, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir basın açıklamasına nazaran suçlamalarını kabul etti. OneCoin piyasaya sürüldüğünde, kurucuları projeyi Bitcoin katili olarak lanse etti. Savcılar, tez edilen kripto para ünitesi projesinin 2014’teki başlangıcından bu yana hileli olduğunu sav etti. OneCoin’in kurucu ortağı Karl Greenwood, milyonlarca beşere pazarlamak için bir ponzi şeması kurdu. Bununla birlikte, 4 milyar dolara kadar gelir elde etti. Greenwood, yatırımcıları bir  iletide aptallar olarak isimlendirmişti. Artık ise dolandırıcılık ve kara para aklamak için komplo kurma cürmünü kabul etti. New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams şunları söyledi:

Karl Sebastian Greenwood, şimdiye kadar işlenen en büyük memleketler arası dolandırıcılık planlarından birini yürüttü… Greenwood ve kaçak Ruja Ignatova da dahil olmak üzere komplocuları, OneCoin’in ‘Bitcoin katili’ olacağını argüman ederek kurbanlarını milyarlarca dolar ziyana uğrattılar.

Kurucuları, OneCoin’i 2014 yılında Bulgaristan’da açtı. Kendisini yanlış bir formda kripto para ünitesi olarak markalaştırdı. Ayrıyeten, kurucular projeyi Bitcoin kaitili olarak lanse etti. Bununla birlikte yatırımcılara tokenin madenciliğinin yapılabileceğini söyledi. Geliştiriciler, projenin gerçek pahaya sahip olduğunu da argüman etti. “Kripto Kraliçesi ” ismiyle nam salan Ignatova, FBI’ın ‘en çok aranan on kaçak’ listesine girdi.

Kripto kraliçesi çok arananlar listesinde

Ignatova, Bulgaristan merkezli altcoin OneCoin’in bir öbür kurucusu olarak Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) en çok arananlar listesinde kalmaya devam ediyor. Ayrıyeten, FBI, Ignatova’nın tutuklanmasını sağlayacak bilgiler için 100.000 dolar pahasında bir ödül teklif ediyor. Williams’a nazaran, bu dava ve başka son hareketler, ne kadar büyük yahut sofistike olursa olsun, kripto para ekosistemini dolandırıcılık yoluyla sömürmeye çalışan herkesin peşinden gidileceği konusunda net bir ileti göndermeyi amaçlıyor.

Polis, İsveç ve İngiltere vatandaşı olan Greenwood’u, 2018 yılında Tayland’da tutukladı. Bununla birlikte ABD’ye iade etti. Altcoin projesi OneCoin’in 4 milyar dolarlık Ponzi planına katıldığı argüman edilen Frank Schneider, bu hafta New York Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi’nde açıklanan 2020 iddianamesine nazaran, telefon sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, dolandırıcılık için ortaya çıkan kripto para projeleri, ekosisteme en ok ziyan veren ögelerden biri olamaya devam ediyor.

Kaynak: Kripto Koin