Bitcoin Karşıtı Protestolar El Salvador Sokaklarını Doldurdu

Bitcoin Karşıtı Protestolar El Salvador Sokaklarını Doldurdu

El Salvador‘daki siyasi durum, ülkenin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmeye başlayacağı gün yaklaştıkça daha da kötüleşiyor.

7 Eylül’de Bitcoin Yasası’nın zorunlu hale gelmesi için bekleme süresi sona erdi. Bu kanun metnine göre, tüm şirketler, ödeme aracı olarak dolar ile birlikte Bitcoin’i kabul etmek zorundalar.

Nayip Bukele, önlemin insanlara fayda sağlamayı ve ülkeyi 400 milyon dolara yakın havale komisyonundan kurtarmayı amaçladığını ve daha güvenli finansal işlemleri garanti ettiğini vaat ediyor. Ancak Salvadorlular aynı fikirde değiller.

El Salvador Halkı Bitcoin’i Protesto Ediyor

Son birkaç günde, kanunun yakında uygulanacak olmasından duyulan rahatsızlık ve korku, Salvadorluların ruh halini daha da kötüleştirdi.

Euronews ve Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre, yüzlerce protestocu yasaya karşı seslerini yükseltmek için sokaklara çıktı. Örgütlenen gruplar arasında işçiler, gaziler ve emekliler vardı.

Yüksek Adalet Divanı işçi sendikasının bir üyesi olan Stanley Quinteros, Reuters’e, fiyatları kontrol etmenin veya istikrara kavuşturmanın bir yolu olmadığı için Bitcoin’in zorunlu olarak benimsenmesinin Salvador ekonomisine zarar verebileceğini söyledi:

“Bu dijital paranın büyük ölçüde dalgalandığını biliyoruz. Değeri her saniye değişiyor ve üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayacak”

Protestocular neredeyse hiç kimsenin Bitcoin istemediğini ve kullanımının otoriter ve şeffaf olmayan politikalarıyla bilinen bir ülkede yolsuzluğu kolaylaştırabileceği gerçeğine karşı olduklarını açıkladılar.