Bitcoin HaberleriHaberler

Yunanistan’ın Eski Maliye Bakanı, Bitcoin’in İtibari Paranın Yerini Alamayacağını Söyledi

Yunanistan'ın eski maliye bakanı, Bitcoin'in "feodalizm" yarattığını ve sabit arzı nedeniyle itibari paranın yerini almaması gerektiğini söyledi.

Yunanistan eski maliye bakanı Yanis Varoufakis, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin itibari para birimlerinin yerini alamayacağını ve almaması gerektiğini vurguladı.

Bitcoin İtibari Paranın Yerini Alamaz

Yunan muhabir ile konuşan Varoufakis, Bitcoin kripto para birimi hakkındaki görüşlerini aktardı:

“Sihirli bir değnekle Bitcoin’in fiat paranın yerini aldığını varsayalım. Bu felaket olacak. Şimdi hepimiz çok zor durumda olurduk. Bir pandemiye denk geldiğimizde ve para arzını artırmanız gerektiğinde ne olacak? Sabit arz olduğu için Bitcoin arzını artıramazsınız.”

Yunanistan’ın eski bakanı 21 milyon BTC’nin varlığını bir dezavantaj olarak görse de, finans dünyasından diğer önde gelen isimlerinin aksi görüşte olduğunu belirtmekte fayda var. 

Örneğin, ABD’li yatırımcılardan Paul Tudor Jones, Stan Druckenmiller ve Bill Miller, son zamanlarda BTC’i satın alma nedeni olarak sınırlı arzını gösterdi.

Çin, BTC’nin altında yatan teknolojiye desteğini defalarca belirtmişti. Ancak kripto para birimini bir varlık sınıfı olarak yasakladığını yeniden teyit eden en büyük isimde yine kendisi oldu.

Varoufakis’de bu fikri destekliyor. Eski Maliye Bakanı bir röportaj sırasında, bu mükemmel teknolojinin hayranı olduğunu söyledi.

“Blockchain koduna ilk baktığımda şöyle düşündüm: Tanrım, bu kesinlikle harika. İşlemlerde anonimliği korurken tam bir kayıt ve tam şeffaflık sağlayan merkezi olmayan bir defter.”

Yunanistan’ın eski maliye bakanı blockchain teknolojisinin yararlarının farkında ancak Bitcoin (BTC) kripto para biriminin “bir tür feodalizm” yarattığına inanıyor ve fiat para biriminin yerini alamayacağını söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu