Bitcoin İşlem Ücretlerinin Düşmesinin Arkasındaki Sebep Nedir?

Bitcoin İşlem Ücretlerinin Düşmesinin Arkasındaki Sebep Nedir?

Bitcoin işlem ücretlerinin ortalama miktarı geçen hafta yaklaşık %26 düştü. İşte trendin arkasındaki bazı olası nedenler.

Bitcoin İşlem Ücretleri Neden Şu Anda Bu Kadar Düşük?

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, günlük ortalama işlem ücretleri geçen hafta 966 bin dolar civarındaydı, ancak şimdi 700 bin doların biraz üzerine düştü.

Bu, yalnızca son yedi gün içinde %26’lık bir düşüş. Ancak, bu düşüşten önce bile, ücretler bir süredir oldukça düşük.

Bu eğilimin arkasında çeşitli nedenler olabilir. Bunlardan biri, işlemlerin zincir dışında gerçekleştiği Bitcoin lightning ağının hızlı büyümesi olabilir.

Bununla birlikte, rapor, mempool’un tıkanıklığının giderilmesi gibi diğer faktörlerin düşük ücretlere daha fazla katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin ağı üzerinde bir işlem yapıldığında onay için mempool’da bekler. Bir BTC bloğunun sabit boyutu 1MB olduğundan, şişirilmiş bir mempool, madencilerin daha kazançlı işlemleri gerçekleştirmeyi tercih edeceği anlamına gelebilir.

Bu durumlarda kullanıcılar, işlemlerinin mempool’da sıkışmaması için daha yüksek ücretler ödemeye başlar. Bu, ücretlerde genel bir artışa yol açar.

Ortalama işlem sayısı da son birkaç ayda önemli ölçüde düştü. 2021’in başlarında, günde ortalama 350.000’den fazla işlem gerçekleşiyordu, ancak şimdi bu değer sadece 270.000 ila 280.000 arasında düştü.

Ücretlerdeki düşüşün arkasındaki büyük neden, Segwit işlemlerinin kullanımındaki artış olabilir. Bu, imzanın kaldırıldığı bir işlem türüdür, bu nedenle daha az ücrete mal olur.

Bitcoin ücretlerine kıyasla Segwit işlemlerinin benimsenmesinin nasıl arttığını gösteren bir grafik:

İşlem ücretleri ile Segwit kullanımı arasındaki ilişki | Kaynak: Arcane Research Haftalık Güncellemesi - 46. Hafta

İşlem ücretleri ile Segwit kullanımı arasındaki ilişki | Kaynak: Arcane Research Haftalık Güncellemesi – 46. Hafta

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, medyan işlem ücretleri Mayıs ayından bu yana düşerken, Segwit kullanımı %50’den %80’in üzerine keskin bir artış gördü.

Raporda ayrıca toplu işlemlerin düşüşün başka bir itici gücü olabileceği belirtiliyor. Tek bir Bitcoin işleminin birden fazla alıcısı olabileceğinden, toplu işlem ücretleri azaltabilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %6 düşüşle 56,6 bin dolar civarında dalgalanıyor. Aşağıdaki grafik, son beş gün içindeki kripto değerindeki eğilimi göstermektedir.

BTC'nin fiyatı düşüşe devam ediyor gibi görünüyor | Kaynak: TradingView'de BTCUSD

BTC’nin fiyatı düşüşe devam ediyor gibi görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD